Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sahte Kaza raporu hazırlayan 5 kişi tutuklandı
13 Mart 2013 Çarşamba Saat 10:54

Sahte Kaza raporu hazırlayan 5 kişi tutuklandı

Kaportacı ile işbirliği yaparak ‘sahte kaza raporları’ ile sigortadan para tahsil eden biri polis 5 kişi tutuklandı

Kuzey Kıbrıs’ta hiç de alışık olmadığımız suçlara bir yenisi daha eklendi. Aralarında bir de polis memurunun bulunduğu 5 kişi, olmayan trafik kazalarını, olmuş gibi gösterip, sigorta şirketlerinden para tahsil ettikleri iddiasıyla tutuklandı. Tutuklanan polis memuru Namık Ceylangüden, suçunu kabul ederek, bildiklerini tek tek anlattı.


Lefkoşa Polis Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, olmayan trafik kazalarını olmuş gibi rapor eden bir polis memuru, 2 kaportacı ve olayla bağlantılı iki kişiden oluşan organize şebekeyi ortaya çıkardı. Yaklaşık bir aydır gizli bir şeklide izlenen şebeke, son yapılan olayla kıskıvrak yakaladı.


Alayköy Polis Karakolu’nda görevli polis memuru Namık Ceylangüden’in yanı sıra, Mehmet Onal, Talip İpek, ve kaporta şirketi sahibi İsmail ve İbrahim Güney dün mahkemeye çıkarılarak tahkikat amaçlı tutuklandı.


Lefkoşa Kaza Mahkemesi Ceza Davaları Yargıcı Hale Ahmet Raşit’in huzurunda görüşülen davada, İddia Makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Savcı Emine Taşkın, Lefkoşa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube Amirliği’nde görevli polis çavuşu Osman Ülman’ı tanık olarak dinletti.


Polis çavuşu Ülman, zanlıların “Sahte davranışla kayıt temini”, “Sahtekarlıkla para temini etmeye teşebbüs” ve “Amme fesatçılığı” suçlarından methaldar olduklarını kaydetti. Ülman, 10 Mart 2013 tarihinde sabah saat 05.45 sıralarında, Alayköy Polis Karakolu’nda görevli polis memuru Namık Ceylangüden’in yalnız olarak, meydana gelen bir trafik kazasına gittiğini kaydetti. Kazanın ardından karakola gelen zanlı 1 Ceylangüden’in, zanlı 2 Mehmet Onal’ın kullandığı otomobille, zanlı 3 Talip İpek’in kullandığı otomobilin yüz yüze çarpıştığını rapor ettiğini kaydeden Ülman, daha sonra da, kaporta şirketi sahibi zanlı 4 İsmail Güney ve zanlı 5 İbrahim Güney’le birlikte sahte kaza raporu hazırlayarak, sigortadan sahtekarlıkla para temin etmeye teşebbüs ettiklerinin tespitinin yapıldığı söyledi.


“Ceylangüden suçunu itiraf etti”


Soruşturmanın yeni başladığını kaydeden polis çavuşu Ülman, zanlı 1 polis memuru Namık Ceylangüden’in gönüllü ifade vererek suçunu itiraf ettiğini, olayın nasıl yapıldığını tek tek anlattığını söyledi.


Verilen bu ifadenin teyidinin yapılması gerektiğine ve buna benzer sahte kazaların olma ihtimalinin yüksek olduğuna değinen Ülman, bu aşamada, zanlıların tahkikat amaçlı 3 gün tutuklu kalmalarını talep etti.


Tahkikat memurunun bu talebine zanlıların avukatlarının da itiraz etmemelerinin ardından, Yargıç Hale Ahmet Raşit, verilen şahadeti dikkatlice tezekkür etti ve meselenin ciddiyetine vurgu yaptı.


Tahkikatın yeni başladığına ve salimen yürütülebilmesi için bir fırsat verilemesi gerektiğine değinen Yargıç Raşit, bu aşamada zanlıların 3 gün tutuklu kalmasına emir verdi.

Bu haber toplam 11725 defa okunmuştur
Sahte Kaza raporu hazırlayan 5 kişi tutuklandı Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2015 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : info@kktcmedya.com | Yazılım: Doğru Ajans