Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bir eylem de Ücretsiz Sağlık Hakkı İnisiyatifi nden
16 Mayıs 2012 Çarşamba Saat 14:48

Bir eylem de Ücretsiz Sağlık Hakkı İnisiyatifi nden

Ücretsiz Sağlık Hakkı İnisiyatifi yarın başbakanlık kavşağında eylem yapacak.


İnisiyatif adına açıklama yapan KTÖS Eğitim Sekreteri Mustafa Özhür, saat 17:30’da Başbakanlık Kavşağı’nda buluşup sinmediklerini uyumadıklarını herkese haykıracaklarını belirtti.


Eylemde ücretsiz sağlık hakkı ile ilgili tiyatro oynanacağını, pankart açılacağını ve broşür dağıtılacağını belirten Özhür, ücretsiz sağlık hakkının gasp edilmesinden rahatsızlık duyan herkesi eyleme katılmaya çağırdı.


“Kıbrıslı Türklere ait birçok kurum, kuruluş, doğal alan ve kaynaklar neo liberal politikalar çerçevesinde sermayeye peşkeş çekilmiş, çekilmeye devam etmektedir” diyen Özhür, UBP hükümetinin, bunlarla da yetinmeyip, eğitim, sağlık, sosyal güvence gibi temel insan haklarını piyasaya açmaya çalıştığını, devlet eliyle kamusal alanlarda ücretsiz verilen hizmetlerden, ücret talep ettiğini söyledi.


Hava, su, eğitim, beslenme ve barınma hakkı gibi, sağlığın da, doğrudan varoluşla ilgili bir durum olduğunu ve toplumun ortak varlığı olarak değerlendirilmesi gerektiğini kaydeden Özhür, “Temel bir insan hakkı olan sağlık hakkının, herkese ücretsiz, eşit, ulaşılabilir olması, hem İnsan Hakları Beyannamesi’nde hem de anayasa da belirtilmiştir” dedi.


İnisiyatifte aşağıdaki örgütler destek veriyor:


“Basın-Sen, BES, Çağ-Sen, DAÜ-Birsen, DAÜ-Sen, Deviş, Güç-SEN, KTÖS, KTOEÖS, KTAMS, Mec-Sen, Tıp-İş, Baraka, Barikat, Bağımsız Psikologlar İnisiyatifi, Gelecek Gazetesi, Devrimci Komünist Birliği, BKP.”

Bu haber toplam 11053 defa okunmuştur
Bir eylem de Ücretsiz Sağlık Hakkı İnisiyatifi nden Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
kamagra jel kamagra
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2015 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans