Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Gazimağusa 112 İstasyonunun Resmi Açılışı Bu Sabah Yapıldı
16 Kasım 2018 Cuma Saat 11:36

Gazimağusa 112 İstasyonunun Resmi Açılışı Bu Sabah Yapıldı

Sağlık Bakanlığı tarafından Gazimağusa'da vatandaşın herhangi bir hastalık yada yaralanma gibi vakalarda günün 24 saatinde 112'yi arayarak acil sağlık hizmeti alabileceği " 112 İstasyonu"nun resmi açılışı Sağlık

Sağlık Bakanlığı tarafından Gazimağusa’da vatandaşın herhangi bir hastalık yada yaralanma gibi vakalarda günün 24 saatinde 112’yi arayarak acil sağlık hizmeti alabileceği ” 112 İstasyonu”nun resmi açılışı Sağlık Bakanı Filiz Besim’in de katılımıyla bu sabah yapıldı.112 istasyonu haftanın her günü, 24 saat süreyle 3 ambulans ve 3 hemşireyle hizmet veriyor..

112 İstasyonunun bu sabahki resmi açılışına Bakan Besim’in yanısıra bakanlık yetkilileri, doktor ve çok sayıda sağlık çalışanı da katıldı.

Açılışta konuşan 112 sorumlu hekimi Dr.Naciye Nami, 112 istasyonlarını artırmanın kendileri için çok büyük bir gurur olduğunu belirterek, bütün 112’lerin aslında bu şekilde ayrı olması gerektiğini ve hastane öncesi hastaya en hızlı bir şekilde ulaşmanın çok önemli olduğunu ifade etti.

Nami 112 istasyonuna ek olarak bir de mobil 112 uygulamasını da hayata geçirdiklerini anımsatarak, bu sayede hızır yoğunluğu çok fazla olan Gazimağusa’da vakalara çok daha hızlı ulaştıklarını kaydetti.Sağlık Bakanı Filiz Besim de yaptığı konuşmasına’ bir ülkede kaliteli sağlık varsa insanların sağlığa güven duymasını istiyorsak 112 çok önemlidir’ diyerek başladı ve hızır ve 112’nin sağlığın vizyonu olduğunun altını çizdi.

Bakan Besim, 2004 yılında kurulan 112 servisinin çok düzenli çalışan bir komiteyle yürütüldüğünü belirterek, bu komite tarafından Mağusa’da en stratejik bölgenin Maraş bölgesine yakın bu bölge olduğunun saptanıp 112’nin açılmasına karar verildiğini de açıkladı ve vakaya en hızlı şekilde ulaşılacak bir nokta olduğunu kaydetti.

Filiz Besim Gazimağusa da bir de mobil 112 hizmetine de başlandığını söyleyerek, kentin yoğun olduğu noktalarda mobil olarak bir de ambulans kurduklarını, bu sayede vakalara 1-2 dakika gibi bir sürede ulaşıldığını bunun da hayat kurtarma açısından çok önemli olduğunu ifade etti.

112 kurucularından ve koordinatör Dr.Mehmet Avcı da, bugünün KKTC’nin gurur günü olması gerektiğini vurgulayarak, devlet sisteminde en hızlı, en etkili ve anında cevap verebilen tek kuruluşun 112 istasyonları olduğunun altını çizdi.

Avcı 112’nin 2004 yılından bu yana ilerleme kaydederek bu günlere geldiğini dile getirerek, dünya standartlarına yaklaşan bir sistemle ilerleme kaydedildiğini belirtti.Ülkede ilk defa bir bağımsız 112 kurulduğunu söyleyen Avcı, doğrusunun da hastaneden bağımsız bir 112 istasyonun kurulması olduğunu vurguladı ve 112 istasyonlarının sayılarının artırılmasının önemine değindi.

Etkinlikte daha sonra Gazimağusa 112 istasyonunun açılışı Bakan Filiz Besim ve diğer yetkililer tarafından gerçekleltirildi.

Bu haber toplam 1161 defa okunmuştur
Gazimağusa 112 İstasyonunun Resmi Açılışı Bu Sabah Yapıldı Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2015 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans