Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
“İdlib, Köprüden Önceki Son Çıkıştır”
12 Eylül 2018 Çarşamba Saat 09:34

“İdlib, Köprüden Önceki Son Çıkıştır”

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suriye'nin İdlib kentindeki son gelişmeleri ve Türkiye'nin pozisyonunu Amerikan Wall Street Journalgazetesi için kaleme aldığı "Dünya Esed'i Durdurmalı" başlıklı makalede

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suriye’nin İdlib kentindeki son gelişmeleri ve Türkiye’nin pozisyonunu Amerikan Wall Street Journalgazetesi için kaleme aldığı “Dünya Esed’i Durdurmalı” başlıklı makalede değerlendirdi.

İdlib’e yönelik saldırı ufukta gözükürken uluslararası toplumun sorumluluğunun farkında olması gerektiğine dikkati çeken Erdoğan, pasif kalmanın bedelinin büyük olacağını; Suriye halkını Esad’ın merhametine terk edemeyeceklerini belirtti.

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İdlib, köprüden önceki son çıkıştır. Eğer Avrupa ve ABD şimdi harekete geçmede başarısız olursa sadece masum Suriyeliler değil, tüm dünya bedel ödemeye katlanacaktır” dedi.

Türkiye’nin yanı başındaki katliamı durdurabilmek için tüm gücüyle elinden geleni yaptığını kaydeden Erdoğan, dünyanın geri kalanının dar kişisel çıkarları bir kenara koymasını ve Esad rejimini siyasi çözüme yöneltmesini istedi.

Türkiye’nin Suriye’deki krize çözüm bulma noktasındaki diplomatik çabalarına da vurgu yapan Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cenevre ve Astana görüşmelerine atıfta bulundu ve Ankara’nın tüm bu süreçlerdeki arabulucu rolüne işaret etti.

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, Esad rejiminin, müttefikleriyle beraber İdlib’e yönelik saldırı hazırlığını sürdürdüğünü belirterek, “Böyle bir saldırıyı engellemeye yönelik olarak Hükümetimiz bir çatışmasızlık bölgesinin belirlenmesine katkıda bulundu ve 12 gözlem noktası kurdu” bilgisini verdi.

İdlib konusunda ABD’ye seslenen Erdoğan, Moskova ve Tahran’a da çağrıda bulundu. Erdoğan, “Yanıbaşımızdaki katliamı durdurma sorumluluğu sadece Batı’ya düşmemektedir. Astana sürecindeki ortaklarımız Rusya ve İran da bu insani felaketi durdurmada aynı şekilde sorumludur” dedi.

Türkiye Cumhurbaşkanı, İdlib’de terörist ve aşırılıkçı unsurları ortadan kaldırmak ve yabancı savaşçıları adalet önüne çıkarmak için daha kapsamlı bir uluslararası terörle mücadele operasyonunun gerekli olduğu vurguladı.

Bu haber toplam 1162 defa okunmuştur
“İdlib, Köprüden Önceki Son Çıkıştır” Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2015 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans