Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ab Konseyi Başkanı Tusk’tan Trump’A Sert Sözler
17 Mayıs 2018 Perşembe Saat 09:03

Ab Konseyi Başkanı Tusk’tan Trump’A Sert Sözler

Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Donald Tusk, ABD'yi eleştirerek, "Donald Trump'ın son kararlarına bakılırsa akla gelen şu ki böyle dostlar oldukça düşmana ihtiyaç duymayız." dedi. Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Do

Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Donald Tusk, ABD’yi eleştirerek, “Donald Trump’ın son kararlarına bakılırsa akla gelen şu ki böyle dostlar oldukça düşmana ihtiyaç duymayız.” dedi.

Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Donald Tusk, Sofya’da 28 AB üyesi ülkenin liderlerini bir araya getirecek gayriresmi akşam yemeği toplantısı öncesi konuştu.

Tusk’a göre, AB ülkeleri ABD’nin son dönem izlediği politikalar karşısında “birlik” içinde olmalı.

AB üyesi ülke liderlerinin ABD’nin ticaret ve İran politikasını ele alacaklarından bahseden Tusk, “Liderlerin İran ile yapılan anlaşmaya sadık kalacaklarını teyit etmelerini istiyorum.” dedi.
Tusk, ABD’nin ithal çelik ve alüminyuma yönelik uygulamayı planladığı ilave gümrük vergilerinden AB’nin kalıcı bir biçimde muaf tutulması gerektiğini söyledi.

ABD Başkanı Trump’ı eleştiren Tusk, şöyle devam etti:
“Avrupa’nın ona teşekkür borcu var. Onun sayesinde aslında tüm aldatıcı hayallerimizle vedalaşmış olduk. Anladık ki yardıma ihtiyacın varsa önce kendi kendine yardım etmek zorundasın. Bir yandan transatlantik ilişkilerimizi sürdürürken, diğer yandan da tek başımıza hareket etmek zorunda olacağımız senaryolara hazır olmamız gerekir. Bizim için bu bir sınav olacak ancak her şeyden önce irade ve kararlılığa ihtiyacımız olacak.”
Donald Tusk, liderlerin, Batı Balkan ülkelerinin AB üyeliği perspektifini de ele alacaklarını sözlerine ekledi.

“Burada Balkanlar’ın ekonomik gelişimini, buradaki halkların refah ve istikrarını önemsediğimizi açık olarak göstermeliyiz. Çünkü bu AB’nin çıkarlarına da uyar. Bulgaristan’daki toplantımızın amacı bunu kanıtlamak olacaktır.”

Bu haber toplam 1123 defa okunmuştur
Ab Konseyi Başkanı Tusk’tan Trump’A Sert Sözler Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2015 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans