Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Gıda Denetimlerinde 3 İthal, 4 De Yerli Üründe Limit Üstü Kalıntıya Rastlandı
06 Ekim 2017 Cuma Saat 13:04

Gıda Denetimlerinde 3 İthal, 4 De Yerli Üründe Limit Üstü Kalıntıya Rastlandı

Tarım Dairesi, 29 Eylül - 5 Ekim tarihleri arasında ithal ve yerli üretim gıda denetim sonuçlarını açıkladı. Açıklamada, ithal ve yerli ürünlerden numune alınarak Devlet Laboratuvarı’nda yapılan analizler neticesinde çıkan sonuçlar

Tarım Dairesi, 29 Eylül – 5 Ekim tarihleri arasında ithal ve yerli üretim gıda denetim sonuçlarını açıkladı.

Açıklamada, ithal ve yerli ürünlerden numune alınarak Devlet Laboratuvarı’nda yapılan analizler neticesinde çıkan sonuçların, Avrupa Birliği’nde kullanılan pestisit limitleri çizelgesinde değerlendirildiği belirtildi.

Buna göre, ithal ürünlerden nektarin, elma çeşitleri, armut santa marin, havuç, domates çeşitleri, üzüm çeşitleri, şeftali, lolorosso, mantar, cennet meyvesi, taze fasulye, yemlik kepek, şeker pancarı küsbesi ve yemlik mısır olmak üzere 48 numunenin 45’inin temiz olduğu, sadece 3 numunede limit üstü kalıntıya rastlandığı açıklandı.

Limit üstü kalıntı tespit edilen Kemal Palamut Ticarete ait elma starking, Onbaşı İşletme Limitet’e ait çeri domates ve Svs Ticaret Limited’e ait elma gala ürünlerinin menşeine iade edildiği vurgulanan açıklamada, yerli ürünlere yapılan analizlere de yer verildi.

Buna göre; salatalık, patlıcan, böğrülce, pazı, nar, mısır ve kabak olmak üzere 28 numuneden 24’ünün temiz olduğu, sadece 4 numunede limit üstü kalıntıya rastlandığı kaydedildi.

Limit üstü kalıntı tespit edilen Ozanköy’den Serpil Bayur’a ait pazı, Güzelyurt’dan Ümit Zeki’ye ait nar, Mağusa’dan Tahsin Şen’e ait salatalık ve İncirli’den Mehmet Özcezarlı’ya ait molehiya ürünlerinin hasadı bir sonraki tahlile kadar durduruldu.

Açıklamada, geçen hafta yapılan 2’nci analizde limit üstü kalıntı çıkan Çamlıbel’den Cemile Osmanlı’ya ait kara üzüm ve Yayla’dan Cengiz Kamber’e ait üzümün pazar değerini yitirmesi nedeniyle 3’üncü alıma gerek duyulmadan imhasına karar verildiği de ifade edildi.

Bu haber toplam 1205 defa okunmuştur
Gıda Denetimlerinde 3 İthal, 4 De Yerli Üründe Limit Üstü Kalıntıya Rastlandı Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2015 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans