Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Güney Kore'de Yolsuzluk Skandalı
01 Haziran 2017 Perşembe Saat 11:38

Güney Kore'de Yolsuzluk Skandalı

Güney Kore'de eski Devlet Başkanı Park Geun-hye'nin koltuğunu kaybetmesine yol açan yolsuzluk ve siyasi nüfuz skandalının kilit ismi, Park'ın yakın dostu ve ortağı Choi Soon-sil'in kızı, yargılanmak üzere ülkeye iade edild

YOLSUZLUK SKANDALININ KİLİT İSMİ CHOİ SOON-SİL'İN KIZI, YARGILANMAK ÜZERE GÜNEY KORE'YE İADE EDİLDİ

Ankara, 31 Mayıs 17 : Güney Kore'de eski Devlet Başkanı Park Geun-hye'nin koltuğunu kaybetmesine yol açan yolsuzluk ve siyasi nüfuz skandalının kilit ismi, Park'ın yakın dostu ve ortağı Choi Soon-sil'in kızı, yargılanmak üzere ülkeye iade edildi.

Güney Kore haber ajansı Yonhap'ta yer alan habere göre, yaklaşık 5 aydır Hollanda'da bulunan 21 yaşındaki Chung Yoo-ra, Seul'deki Incheon Uluslararası Havaalanı'ndan güvenlik eşliğinde Seul Savcılığına götürüldü.

Chung, havaalanında basına yaptığı açıklamada, annesinin Park'ın siyasi nüfuzunu kullanarak kendisine haksız akademik iltimaslar sağladığı ve binicilik kariyeri için sponsorluk ayarladığına dair iddiaları reddetti.

"Annemle eski devlet başkanı arasında yaşananları bilmiyorum, onlar adına konuşamam ancak benimle ilgili ithamların haksız olduğunu düşünüyorum." diyen Chung sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bana özel muamele yapıldığı öne sürülüyor fakat ben bunun farkında bile değilim. Geriye dönüp parçaları bir araya getirmeye çalıştığımda bazı şeyler yerine oturmuyor."

Akademik yeterliliği olmadığı halde Ewha Kadın Üniversitesine kabul edildiği iddialarına değinen Chung, zaten üniversiteye gitmeyi kendisinin istemediği ve hangi bölümde olduğunu bile bilmediğini öne sürerek üniversitenin sonradan başvurusunu iptal ettiğini ve bu kararı haklı bulduğunu söyledi.

Annesinin binicilik kariyeri için kendisine Samsung'dan sponsorluk sağladığı iddialarına ilişkin ise Chong, annesinin kendisine Samsung'un kendisiyle altı biniciyi daha desteklediğini söylediğini, dolayısıyla bunu bir iltimas olarak görmediğini kaydetti.

Savcıların, Chung ile ilgili iddianameyi hazırlamak için en geç cuma gününe kadar mahkemeden 20 günlük gözaltı kararı istemesi bekleniyor.
Chung'un annesi Choi, Devlet Başkanı Park ile yakınlığını kullanarak ülkenin büyük holdinglerinden bağış adı altında rüşvet toplamakla suçlanıyor.


Bu haber toplam 1265 defa okunmuştur
Güney Kore'de Yolsuzluk Skandalı Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2015 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans