Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği 22 Kasım Diş Hekimliği Günü Nedeniyle Basın Toplantısı Yaptı
24 Kasım 2019 Pazar Saat 14:51

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği 22 Kasım Diş Hekimliği Günü Nedeniyle Basın Toplantısı Yaptı

18- 24 Kasım Diş Hekimliği Günü ile Ağız ve Diş Sağlığı Haftası kapsamında Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği’nde basın toplantısı düzenlendi. Toplantıda konuşan Kıbrıs Türk Diş Tabipleri Odası Başkanı Dr. Ahmet Özant, ağız.

18- 24 Kasım Diş Hekimliği Günü ile Ağız ve Diş Sağlığı Haftası kapsamında Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği’nde basın toplantısı düzenlendi.

Toplantıda konuşan Kıbrıs Türk Diş Tabipleri Odası Başkanı Dr. Ahmet Özant, ağız ve diş sağlığının bozulmasının sadece ağzı değil, tüm vücudu etkilediğini ifade ederek, bu konuda farkındalık yaratmak adına bir afiş yarışması organize ettiklerini, ayrıca yeni bir kamu spotu hazırladıklarını belirtti.

Sağlık Bakanlığı’ndan bazı beklentileri olduğunu kaydeden Özant, bakanlıkça oluşturulan Koruyucu Hekimlik Kurulu’nun çalışmaları, Lefkoşa’ya yapılacak yeni hastanenin akıbeti, Sağlık Yasası ve Teşkilat Yasası’yla ilgili neler yapıldığını sordu.

Özant, odanın 250 üyesi bulunduğunu da anımsatarak, bugün ülkede 7 diş hekimliği fakültesinin eğitim vermekte olduğunu, Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı’nın KKTC’li öğrenci sayısını ülke nüfusu ve ihtiyaçlarına göre belirlemesi gerektiğini söyledi.

Kıbrıs Türk Tabipleri Odası Başkanı Dr. Mustafa Taşçıoğlu da, geçen yılki toplantıda hükümete, ‘ülkede koruyucu diş sağlığı politikası’ olup olmadığı sorusunu yönelttiğini anımsatarak, bu sorunun ardından ‘Koruyucu Diş Sağlığı Komitesi’ kurulduğunun açıklandığını, ancak bu sürede hiçbir faaliyet ve hizmet yapılmadığını söyledi.

Taşçıoğlu, “Korumak, tedavi etmekten daha az masraflıdır” diyerek, önceki hükümet dönemindeki ilaç, ekipman ve malzeme eksikliklerinin şimdi de sürmekte olduğunu belirtti.

Faşist bir Rum örgütünün KKTC bayrağını yakmasını da kınayan Taşçıoğlu, Sağlık Bakanı’nın öncelikli görevlerini unutmaması gerektiğini de kaydetti.

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Başkanı Dr. Özlem Gürkut da,özel günlerde kutlama yapmak yerine sorunları dile getirerek, çözüm aramak zorunda kaldıklarını söyleyerek, yıllardır biriken sorunlarda bir değişiklik olmadığını belirtti.

Gürkut, genel bütçeden sağlığa ayrılan payın çağdaş ülkeler düzeyine getirilmesi gerektiğini vurgulayarak, kamu sağlık hizmetlerindeki eksik sağlık personelinin tamamlanması gerektiğini söyledi.

Ülkede 6 tıp, 7 de diş hekimliği fakültesi bulunduğunu kaydeden Gürkut, tıp ve ihtisas eğitimlerinin hangi kriterlere göre uygulanacağı, eğitimlerin kimler tarafından denetleneceği ve siyasi iktidar değişikliklerinin bunu nasıl etkileyeceğiyle ilgili yasal düzenlemeye gerek duyulduğunu da sözlerine ekledi.

Konuşmaların ardından 18- 24 Kasım Diş Hekimliği Günü ile Ağız ve Diş Sağlığı Haftası kapsamında düzenlenecek etkinlik programı okundu.

Bu haber toplam 149029 defa okunmuştur
Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği 22 Kasım Diş Hekimliği Günü Nedeniyle Basın Toplantısı Yaptı Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans