Harun Denizakan

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Harun Denizakan

Siyasiler hâlâ aktör

16 Nisan 2011 Cumartesi Saat 17:54

Siyasetimiz kirlendi, siyasilere olan güven yitirildi diyoruz ama siyasilerle yatıp siyasilerle kalkıyoruz. Yapacak işimiz mi yok yoksa elimiz mi mahkum.? Siyasiler için söylemediğimiz kalmadı. Ne kukla olduklarını bıraktık. Ne de yetkisiz olduklarını. Al birini vur ötekine diyoruz ama onlar olmadan da yapamıyoruz.

Kaldı ki; alternatifsiz olduğumuzu da söylüyoruz. Kim gelirse gelsin aynıdır diyoruz. Bütün bunlara rağmen bu beğenmediğimiz siyasilerle ve siyasetle iç içeyiz. Ülke gündeminin birinci maddesi her zaman siyaset olmuştur. Seçim dönemlerimiz tam bir festival havasında geçer. Etraf aday kaynıyor nerdeyse her aileden bir aday çıkar.

Yerel seçimlerde bunu hep birlikte gördük. Köylerde muhtarlık yarışı için bile altı adayın yarıştığını da yaşadık. Kadınlarımız bile muhtar olma telaşına düştüler. Yani; seçimler olmazsa olmazımız olmuştur.!

Takım tutar gibi parti tutanlarımız çok.! Hele hele kırsal kesimde yaşayan vatandaşlarımız, seçim dönemlerinde tamamen seçimlere odaklanırlar. Onlar için varsa da yoksa da seçimler.! Siyasi partilerin kurultayları dahil, ülke gündemine oturuyor.

Geçen gün erken seçimden söz edildi, bir anda vatandaşın dikkatleri erken seçime yöneldi. Seçimleri özlemiş gibi bir halimiz vardı. Ne garip değil mi?

Özellikle büyük partilerin parti içi seçimleri ülke sorunu haline gelir. Kabinenin değişecek olması bile günlerce gazete manşetlerinde yer aldı. Değişti değişiyor derken, siyasetle ne denli iç içe olduğumuzu bir kez daha görmüş olduk.

Son olarak kabine değişikliğine tepki koyan UBP milletvekilleri gündeme geldi. Onları da ülkenin birer aktörü olarak hergün bağrımıza bastık. Onların lehinde veya aleyhinde konuşsak da hepsinin birer aktör olduğunu hissettirdik. Siyasetten soğuduk, siyasilere güvenmiyoruz diyoruz ama onlar olmadan da yapamıyoruz.

Demek ki; ülkemizin aktörleri onlar. Onları aktör olarak tuttuğumuz müddetçe biz bu yapıya onay veriyor ve bu biz yapıdan hoşnutuz anlamı taşımaktadır. Gelişmiş ülkelerde siyasiler hiç bir zaman ülkelerinin aktörleri olmamışlardır.

Dünyanın lideri olarak bilinen ABD Başkanı Obama dahil. Siyasilerimizden soğuduk, onları istemiyoruz desek de onlar olmadan yapamıyoruz. Çünkü onlar hepimizin aktörleri. Keşke aktör onlar olmasalardı ve aktör olması gerekenler aktör olsaydı.

 

GARGA’DAN AL HABERİ

KAŞİF BAŞBAKAN, KÜÇÜK CUMHURBAŞKANI OLACAK

UBP’de öyle şeyler konuşuluyor ki; ister istemez bazılarının kafası mutlaka karışır. Aslı astarı var mı bilinmez ama önemli olan konuşuluyor olmasıdır. Gerçi diyeceksiniz ateş olmayan yerden duman çıkmaz ama yine de her söylem doğrudur anlamı taşımıyor. Biz yine de duyduklarımzı sizlerle paylaşmayı ilke edindik. O bakımdan sizlerle paylaşmadan edemiyoruz. Başbakan İrsen Küçük, Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif’i görevden almayınca UBP’de Küçük Kaşif dostluğunun doğduğu söylenmeye başlandı. Bazı UBP’lilere göre; güya Başbakan İrsen Küçük Ahmet Kaşif’i önmüzdeki dönem UBP’nin başına genel başkan olarak getirtecekmiş. Kaşif Başbakan olsun, Başbakan İrsen Küçük’te Başbakan’lıktan Cumhurbaşkanlığına terfi edecekmiş. UBP’de en son haber bu. Belli ki; bu söylemi Eroğlu’na yakın çevreler yaymaya başladı. Gerçi siyasette her an her şey olabilir. Biz yine de sizleri haberdar etmek istedik.

 

TEŞEKKÜR TELEFONLARI GELDİ

UBP’liler organizeli bir şekilde partilerini istedikleri yöne çekebilecek güçtedirler. Bunu her parti için söylemek mümkün değildir. Hani hep deriz ya; UBP’nin rakibi UBP’dir. Birlik ve beraberlik partiyi her şekle sokabilir. Yeter ki; UBP’liler istesin. Herneyse; dün Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel için UBP’lilerin organize bir şekilde bizleri telefon yağmuruna tuttuklarını söylemiştik. Bunu dile getirdik, UBP’lilerin Ünal Üstel’e sahip çıktığını yazdık, bundan dolayı da dün gün boyu teşekkür telefonları aldık. Neredeyse; önceki gün sitem edenler dün de teşekkür etti. UBP’deki bu birlik ve beraberlik UBP’yi hem iktidara taşır, hem de muhalefete. Yeter ki; UBP’li bunu istesin.

 

UBP’Lİ ÖRGÜTLERDEN BAŞBAKAN’A TAM DESTEK

Kimbilir belki de yedi milletvekilinin Başbakan’a tepkisi UBP’nin toparlanmasına neden oldu. Baksanıza; UBP’liler dimdik ayakta. Dün akşam UBP genel merkezinde örgüt başkanları kadın kolları, gençlik kolları bir araya geldi ve başbakan İrsen Küçük’e sahip çıktıklarını bir kez daha ortaya koydular. Lefkoşa İlçe Başkanı Dr.Faiz Sucuoğlu başkanlığında örgütlerin tek yumruk halinde olduğu bir kez daha görüldü. Sizin anlayacağınız; UBP’deki sorunlar yavaş yavaş ortadan kalkıyor. Toparlanma sürecine girildi. Ne diyelim; gaileyi diğer partiler çeksin.

 

MESAJI OLAN ALSIN

Sn.Burçin DÖVEÇ; Bu hafta sonu kayın birederiniz bu maçı size verdirtmez, ona göre umutlanmayın.

 

Sn.Süreyya GÜRSES; Yeni İlçe Başkanı Dr.Faiz Sucuoğlu'nun kadınlara ve gençlere verdiği destek ve önemden dolayı memnuniyet getirdiğiniz söyleniyor....

 

Sn.Cemal GENÇALP; Mağusa Gümrüğünde iktidar partisi ile zıt görüşte olsanız bile siz görevinizi laiki ile yaptığınız için Maliye Bakanı sizden memnundur haberiniz olsun.Sn.Osman TABAK; Parti içerisinde yaşanan sıkıntılara deneyimli bir partili olarak nasıl bakıyorsun? Bu konuda devreye girsen iyi olur diyen partililer var. Ne de olsa eski ama daimi gerçek partililerdensiniz...Sn.Mehmet ÇAKMAK; Kolay gibi görünen ameliyat bayağı önem arz etmiş. Sana büyük geçmiş olsun. En yakın zamanda görevinin başında seni görmek istiyorlar....

 

Sn.Güneş GÜNEŞOĞLU; Bir konu var ve siyasilere bir haftalığına telefonlarına bakmama kararı almışsın. Helal olsun.Sn. Ali Çetin AMCAOĞLU; Bakan oldun ama hala kendi arabanla işe gidip geldiğini görenler var. Bizim bildiğimiz Bakanlığın idari kadroda şöförü var ama sen mi kullanmak istiyorsun yoksa böyle mi olsun istiyorsun.

 

Sn.Tünay İRFANOĞLU; Az kaldı işiniz tamamdır. Bilginiz olsun...Sn.Hüda AKSOY; Elma dersem çık, armut dersem çıkma.. Armut!!!

 

Sn.Ali GULLE; Beldiye’ye aynı evden ikinci istihdam Mutluyaka köyünde rahatsızlık yaratır bilgin olsun.Sn.Ferdi Sabit SOYER; Hükümete gelseniz neyi değiştireceğiniz soruyorlar. Vatandaş, reform paketlerini uygulamamak için hükümetten bilerek ayrılan CTP değil mi diye soruyor? Sen de biliyorsun ki bundan sonra hükümete gelecek olan reform paketlerini uygulamaya devam edecek. Vatandaş gördüğün gibi herşeyin farkında...Sn.Ayça Soygür ÇIRALI; Sendikayı temsilen bir bayanın aktif olarak yer alması olumlu karşılanıyor. Halkımız sendikacıların genelde erkeklerden oluştuğunu düşünür, ya da öyle alıştırıldı. Sen bir sendikacının bayan olabileceğini ve aktif çalışabileceğini gösteriyorsun. Tebrikler...


Sn. Mehmet HARMANCI; Nerelerdesin kayboldun dedik, aniden radyoda çıktın. Arada bir TV'de görün ki simanı unutmasınlar...


Sn.Kerem TOKA; Rallide yarışmaya başladın ama İrsen Bey'den izin aldın mı? Bu arada biz seni iyi bir pilot olarak bilirdik co-pilot değil.


Sn.Zorlu TÖRE; Be cool please...


Sn.Cafer GÜRCAFER; Vatandaş evini kendi yapmasın pahalı mal eder demişsiniz. Siz böyle söyleyince vatandaşın aklı biraz karıştı. Mütahhitten alınca daha ucuz nasıl olacak? diye soruyor.Sn.Orçun KAMALI; DP'nin yeni binasına hiç gittin mi? Gidenler seni görmediklerini söylüyorlar. Yoksa sen gidiyorsun da onlar mı seni görmüyor.Sn.Mustafa ARABACIOĞLU; Sizi TV'de izleyenler içinden çıktığınızı söylüyorlar. Bu siyasi arena sizi bile böyle yapmışsa vay vatandaşın haline desenize....

changeTarget("#author_article_content");

Bu yazı toplam 132895 defa okunmuştur
YORUMLAR
Bu Makaleye Yorum Yapılmamış.
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans