Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Cumhuriyet Meclisi Toplantısı Tamamlandı
01 Şubat 2016 Pazartesi Saat 14:00

Cumhuriyet Meclisi Toplantısı Tamamlandı

Maliye Bakanı Birikim Özgür, geçtiğimiz hafta yapılan İsrail, Yunanistan ve Güney Kıbrıs zirvesine değinerek, Kıbrıslı Rumların Yunanistan ve İsrail ile enerji konularında ihracın birlikte yürütülmesi adına işbirliği içinde oldukl

MALİYE BAKANI ÖZGÜR: “KIBRIS İLE TÜRKİYE ARASINDA ENTERKONNEKTE SİSTEMİ İLE İŞBİRLİĞİNİN GÜNDEME GELMESİ GEREKİYOR”

ÖZGÜR: “ANAYASA’YA GÖRE SU DAĞITIMI BELEDİYELERDE…..BELEDİYELERİN ZARARINA OLMAYACAK BİR MODEL ORTAYA ÇIKTI”

ATUN: “SU STRATEJİK BİR KAZANIM SAĞLAYACAK”

Lefkoşa, 1 Şubat 16 : Maliye Bakanı Birikim Özgür, geçtiğimiz hafta yapılan İsrail, Yunanistan ve Güney Kıbrıs zirvesine değinerek, Kıbrıslı Rumların Yunanistan ve İsrail ile enerji konularında ihracın birlikte yürütülmesi adına işbirliği içinde olduklarını ve yaptıkları açıklamalarda Türkiye ile de bu alanda işbirliğine hazır olduklarını belirttiklerini vurguladı.

Cumhuriyet Meclisi’nde yaptığı konuşmada, bu konuda Türkiye ile birlikte ortak ve somut bir politika belirlenmesi ve kablo projesinin de gündeme alınması gerektiğini söyleyen Özgür, Kıbrıs ile Türkiye arasında enterkonnekte sistemi ile işbirliğinin gündeme gelmesinin şart olduğunu ifade etti.

Özgür, su meselesine değinerek, Anayasa’da su dağıtım görevinin belediyelerde olduğunu anımsatarak, gelinen aşamada, belediyelerin zararına olmayacak şekilde bir modelin ortaya çıktığını belirtti.

Ekonomi Sanayi Ticaret Bakanı Sunat Atun da Türkiye’den KKTC’ye gelen suyun, çözüm sürecinde stratejik bir kazanım sağlayacağını belirtti.

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda UBP milletvekilleri Zorlu Töre ve Ersin Tatar, güncel konuşma yaparken, Maliye Bakanı Birikim Özgür ve Ekonomi Sanayi Ticaret Bakanı Sunat Atun da konuşmalara yanıt verdi.

TÖRE: “TÜRKİYE’NİN ETKİN VE FİİLİ GARANTİSİNDEN VAZGEÇİLEMEZ”

UBP milletvekili Zorlu Töre, “Kıbrıs Meselesinde toprak, Nüfus ve Garantilerin Durumu” ile ilgili güncel konuşma yaptı.

Rum ve Yunan yetkililerin Türk askeri ve Türkiye’nin adadan gönderilmesi, garantilerin kalkması ile ilgili talepleri olduğunu belirten Töre, bazı Türk yetkililerin de “garantiler tapu değil” şeklinde açıklamalar yapmasını eleştirdi.

Töre, Türkiye’nin etkin ve fiili garantisinden vazgeçilmeyeceğini, Türk askerinin adada kalması gerektiğini söyledi.

Bazı kesimlerin kendini harita dağıtmakla suçladığını söyleyen Töre, ancak kendi söylediklerinin Rum yetkililer tarafından da dile getirildiğini belirtti.

Rumların hedefinin toprak ve mülkiyet olduğunu, sadece dönecekleri yere değil, Girne, Lapta, İskele ve Değirmenlik’e de dönmek istediklerini söyleyen Töre, tazminatlarla mülkiyet konusunun çözülemeyeceğini belirtti.

Töre, en kısa sürede, Türkiye’den gelen suyla ilgili sıkıntıların giderilmesi ve Mali Protokol’ün imzalanması gerektiğini ifade etti.

TATAR: “KIB-TEK DENETİMDEN GEÇMELİ”

UBP milletvekili Ersin Tatar, “Siyasi ve Ekonomik Son Gelişmeler” ile ilgili güncel konuşma yaptı.

Tatar, Kıbrıs konusunda bir yoğunluk yaşandığını, çeşitli açıklamalar yapıldığını bu yapılan açıklamaların ve tereddüt ortamının ekonomik ortamı olumsuz etkilediğini söyledi.

Türkiye ile Ekonomik Protokol’ün imzalanması ve konuya gereken önemin gösterilmesi gerektiğini söyleyen Tatar, su konusunun da henüz çözüme ulaştırılmadığını belirtti.

Tatar, işlerin iyi yönetilemediğini, hükümet edenlerin sorunu çözmesi gerektiğini ifade etti.

Elektrik konusunun da beklemede olduğunu, bir adım atılmadığını söyleyen Tatar, bu konuda hükümetin tam görüşünün ne olduğunu bilmediğini belirtti.

KIB-TEK’in mutlaka denetimden geçmesi gerektiğini kaydeden Tatar, usulsüzlük varsa bunun ortaya çıkarılmasının şart olduğunu ifade etti.

ÖZGÜR: “KABLO PROJESİ GÜNDEME ALINMALI”

Maliye Bakanı Birikim Özgür, geçtiğimiz hafta İsrail, Yunanistan ve Güney Kıbrıs zirvesinin Kıbrıs konusu üzerindeki etkisinin önemli ve ciddi olduğunu, es geçilemeyeceğini belirtti.

Kıbrıslı Rumların Yunanistan ve İsrail ile enerji konularında ihracını birlikte yürütmek adına işbirliği içinde olduğunu söyleyen Özgür, yaptıkları açıklamalarda Türkiye ile de bu alanda işbirliğine hazır olduklarını belirtiklerini vurguladı. Bu konuda Türkiye ile birlikte ortak ve somut bir politika belirlenmesi ve kablo projesinin de gündeme alınması gerektiğini söyleyen Özgür, Kıbrıs ile Türkiye arasında enterkonnekte sistemi ile işbirliğinin gündeme gelmesinin şart olduğunu ifade etti.

Özgür, su meselesine değinerek, su kaynağını verimli kullanabilmek adına yatırıma ihtiyaç duyulduğunu, bu modelin KKTC’deki tartışmalarla şekillenmesi üzerinde durduklarını söyledi.

“EN BÜYÜK PROJE”

Özgür, “Anayasa’ya göre su dağıtımı belediyelerdedir. Bunları Türkiye’ye anlatmamız gerekiyordu. Bunu yaptık. Gelinen aşamada, belediyelerin zararına olmayacak şekilde bir model ortaya çıkmıştır. Bütün belediye başkanlarıyla risklerin nasıl bertaraf edileceği ve ne gibi fırsatların sunulacağı konuları paylaşılacaktır” dedi.

Su projesinin Kıbrıslı Türklerin yürüteceği tarihteki en büyük proje olduğunu söyleyen Özgür, buna hep birlikte sahip çıkılması gerektiğini vurguladı.

Özgür, bu konuda daha başlangıç aşamasında bulunulduğunu, proje tamamlandığında halkın güzel bir hizmete kavuşmuş olacağını belirtti.
Ekonomik Program’ın hızlı bir şekilde imzalanacağını belirten Özgür, su konusunun bu konuda bir psikolojik engel olarak değerlendirildiğini söyledi.

ATUN: “ÇÖZÜMDE STRATEJİK BİR KAZANIM”

Ekonomi Sanayi Ticaret Bakanı Sunat Atun, su konusuna değinerek, dağıtımla ilgili olarak, 2013 yılında hazırladıkları ve sonraki tüm hükümetlerin imza koyduğu Ekonomik Program’ın özelleştirmeyi öngördüğünü söyledi.

Bu konuda yapılan tartışmaların zaman kaybı olduğunu belirten Atun, dünya literatürüne geçen bir projenin, teferruatlara takılmadan getireceği önemli değerleri görmek ve ona göre hareket etmek gerektiğini ifade etti.

Atun, suyun, çözüm sürecinde stratejik bir kazanım sağlayacağını vurguladı.
Elektrik konusunda da Türkiye’den kablo bağlantısı için seferberlik içine girilmesi gerektiğini söyleyen Atun, elektrikte fiyatın bir türlü gerileyemediğini, sistemin sürdürülebilir olmadığını, bedelini de halkın ödediğini ifade etti.

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurul toplantısı konuşmaların ardından tamamlandı. Meclis bir sonraki toplantısını 4 Şubat Perşembe günü saat 10.00’da yapacak.

Bu haber toplam 149876 defa okunmuştur
Cumhuriyet Meclisi Toplantısı Tamamlandı Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans