Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İnfiniti Q50 ABD’de görücüye çıktı
19 Ocak 2013 Cumartesi Saat 12:59

İnfiniti Q50 ABD’de görücüye çıktı

INFINITI, yeni sportif sedan modelinin gelişini benzersiz özellikleri standart hale getirerek kutluyor.

INFINITI, genişleyen model gamı için belirlediği stratejisinin ilk ürünü olan Q50'yi Detroit'te düzenlenen Kuzey Amerika Uluslararası Otomobil Fuarı'nda tanıttı.

İlk olarak 2013 yazında ABD'de 3.7 litrelik V6 motor ile 3.5 litrelik Hibrid motor alternatifleriyle satışa sunulacak olan Infiniti Q50, diğer pazarlarda ise yaz sonundan itibaren daha farklı motor seçenekleriyle tüketiciyle buluşacak.

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN..

INFINITI'nin "Q" ön ismini taşıyan ilk modeli olan Q50 ilk olarak 2013 yaz dönemi itibariyle Kuzey Amerika pazarında satışa sunulacak. Sportif sedanlar konusunda sınırların ötesine geçen ve Infiniti markasını yeni ufuklara yönlendirecek olan yepyeni Infiniti Q50, yılın ilerleyen dönemlerinde markanın dünya çapındaki diğer pazarlarında müşterileriyle buluşacak. Infiniti Q50'nin 2013 yılının son çeyreğinde 4 silindirli benzinli ve dizel motor seçenekleri ile Türkiye'de satışa çıkması planlanıyor.

Infiniti'nin sportif sedan modellerinde göze çarpan efsanevi tasarım, performans ve teknolojik özelikleri baz alınarak geliştirilen Q50, 328 HP gücündeki 3.7 litrelik V6 ve akıllı çift kavrama özelliğine sahip 3.5 litrelik Hibrid 360 HP motor seçenekleriyle sunuluyor. Küresel pazar lansmanları kapsamında farklı motor seçenekleri ile model yelpazesini genişletecek olan Infiniti markayı yepyeni bir çizgiye taşıyor.

"Üç Boyutluluk" hissi sunan güçlü ve enerjik tasarım

Infiniti Q50, markanın sportif sedan modellerinin sahip olduğu sıra dışı oranlara sahip. Aracın gövdesi boyunca sahip olduğu akıcı hat arka uçta mükemmel bir bütünleşmeye imza atarak dinamik ve atletik duruşunu gözler önüne seriyor.

Infiniti'nin Baş Tasarımcısı Shiro Nakamura modelin tasarımı ile ilgili olarak şunları söylüyor: "Infiniti Q50, Essence modelinde göze çarpan ünlü "Infiniti Üçlemesi" konseptini yansıtmanın yanı sıra Infiniti'nin daha önceki sportif sedan modellerine ait simgesel tasarım dinamiklerini bünyesinde barındırıyor. Yeni Q50'nin atletik görünümü, daha geniş bir kabin elde edilmesini sağlayan ve genişlik hissini dışarı yansıtmayı başaran daha alçak ve daha geniş boyutları ile inanılmaz bir uyum sergiliyor".

Infiniti'nin imza niteliğindeki gövde tasarım öğeleri arasında "Çift kemerli" ızgara, dinamik kemer şeklinde tavan hattı ve hilal şeklinde C sütunu yer alıyor. Spor modellerinde sunulan sportif ön yüz tasarımı araca agresif bir görünüm kazandırıyor. Dalgalı geçme desenli yüzey ve krom çerçeve gibi seçkin detaylar yeni ızgaranın üç boyutlu yapısına ve doku kalitesine zenginlik katarken sıra dışı LED farlar ve LED Sinyal lambalarının keskin hatları neredeyse bir insan silueti ortaya çıkarıyor. Araç, daha dar yeni kapı tasarımı, araca giriş çıkışı kolaylaştıran yuvarlak formlu A ve B sütunları ve ferah kabin ortamına sahip. Yeni renk paleti Q50'in yapısına ve biçimli yüzeyine uyum sağlayacak sekiz farklı premium renk seçeneği içeriyor.

Gövdenin hem alt hem de üst kısımlarındaki hava akışını mükemmelleştiren yeni gövde tasarımı, sürtünme kat sayısını 0.26'ya düşürüyor. Modelin özgün, çekici ve gizemli olduğunu ifade eden Nakamura, tasarımla ilgili şu yorumları yapıyor: "Tüm Infiniti araçlarının tıpkı dinamik bir dalga gibi özünden gelen enerjik bir yapıyı yansıtmasını arzu ediyoruz. Q50'nin sahip olduğu gelişmiş üç boyutluluk hissi modele güçlü ve dinamik bir görünüm kazandırıyor".

GÖVDE BOYUTLARI

Toplam uzunluk: 4.519 mm

Toplam yükseklik: 1.363 mm

Toplam genişlik: 1.723 mm

Dingil mesafesi: 2.692 mm

3.7 litrelik V6 ve 3.5 litrelik Hibrid gelişmiş motor seçenekleri

Yenilikçi tasarım anlayışından ve performans hedeflerinden ödün vermeden geliştirilen sportif sedan benzersiz bir sürüş keyfi sunuyor. Infiniti Başkanı Johan De Nysschen Q50 ile ilgili olarak şunları söyledi: "Yeni Q50, onu tecrübe eden sürücülerin performans kriterlerini önemli ölçüde yükseltmekle kalmıyor aynı zamanda onlara benzersiz seviyede keyifli bir sürüş sunuyor. Bugüne kadar üretilen hem en iyi hızlanma performansı hem de en fazla yakıt verimliliği sunan hibrid motorlardan birine sahibiz. Mevcut durumu sürücüden önce fark edebilen ve uygun şekilde tepki verebilen ileri performans ve güvenlik teknolojileri geliştirdik. Aynı zamanda dünyanın ilk hızlı ve hassas Doğrudan Adaptif Direksiyon Teknolojisi de bizim imzamızı taşıyor".

Yeni Q50 Kuzey Amerika'da 3.7 litrelik V6 ve 3.5 litrelik Hibrid gelişmiş motor seçenekleriyle tüketiciye sunulacak. 328 HP beygir gücüne sahip 3.7 litrelik V6 motor Sürekli Değişken Valf Zamanlama Kontrolü (CVTCS) ve Değişken Valf Hareketleri ve Açılmaları (VVEL®) Sistemlerine sahip. 3.5 litrelik hibrid motorda ise Akıllı Çift Kavrama Kontrolüne sahip Infiniti Direct Response HybridÔ sistemi bulunuyor. Yeni tek motorlu/çift kavramalı motor kontrol sistemi ile birlikte kompakt katmanlı lityum iyon akü tasarımı ve 3.5 litrelik V6 motor birlikte kullanılıyor. Sistemde kullanılan V6 motor 302 HP beygir gücü sunarken, gelişmiş 50kW elektrikli motor 67 HP beygir gücü sunuyor. Hibrid sistemi, güçlü bir hızlanma ve etkin bir yakıt tasarrufu sunarak net 360 HP beygir gücü üretiyor. Q50'nin aktarma organı da, düz vites moduna ve direksiyon kolonuna monte edilmiş direksiyondan kumandalı vitese sahip ileri düzey bir 7 vitesli elektronik kontrollü otomatik şanzıman ile donatıldı. Q50, iki güç aktarma organıyla arka tekerden çekiş ve Akıllı Dört Tekerden Çekişle birlikte sunuluyor.

4 tekerlekte bağımsız çok bağlantılı süspansiyon sayesinde hassas araç kontrolü sağlanıyor. Ön kısımda tek pivotlu çift salıncaklı tasarımla revize edilen arka kısım ise, artırılmış kamber sertliği ve geliştirilmiş sürüş konforu ile birlikte helezon yaylara ve Çift Akış Yolu® amortisörlere sahip çok bağlantılı bir yapıya sahip. Süspansiyonda; ön ve arka dengeleyici çubuklar ile birlikte, hafif alüminyum parçalar kapsamlı bir şekilde kullanılıyor.

SPORTİF DETAYLAR GÖZE ÇARPIYOR

Q50'de 225/55R17 ölçülerinde her mevsime uygun patlamayan lastiklerle birlikte 17 inçlik alüminyum jantlar kullanılıyor. 4 tekerlekte elektrikli havalandırmalı disk frenler, Kilitlenmeyen Fren Sistemi (ABS), Elektronik Fren Kuvveti Dağıtımı ve Fren Desteği sayesinde güvenli bir frenleme sağlanıyor.

4 pistonlu ön kaliperlere ve 2 pistonlu arka kalipere sahip olan geliştirilmiş fren sistemi mevcut. Ayrıca araçta elektrikli, araç hızına karşı duyarlı, kremayerli direksiyon sistemi kullanılıyor.

Doğrudan adaptif yönlendirme sistemi sayesinde lastik açısı ve direksiyon hareketleri bağımsız şekilde kontrol edilebiliyor. Bu sistem sayesinde sürücünün yapmak istedikleri mekanik sistemden daha hızlı bir şekilde tekerleklere aktarılıyor. Yol koşullarına veya sürücünün tercihlerine göre kişiselleştirmeyi mümkün kılan dört farklı direksiyon ayarı bulunuyor.

Şerit Kontrol Sistemi'ne sofistike yaklaşımlar

Sürüş becerisini daha fazla artırmak ve araç dengesini iyileştirmek için kamera tabanlı düz çizgi dengesi sistemi kullanılıyor. Bu sistem, Şeritten Çıkmayı Önleme sisteminin bir parçası olarak sunuluyor. Sadece istenmeyen şeritten çıkmaları ayarlama değil, aynı zamanda küçük yol yüzeyi değişikliklerinde veya yan rüzgârlarda daha ince ayarlamalar yapma amacını taşıyor. Bu sistem, sadece istenmeyen şekilde şeritten çıkmalara karşı ilerideki yolu okuyarak değil, aynı zamanda yol yüzeyi değişiklikleri yaşadığında veya yan rüzgârlara maruz kaldığında küçük direksiyon açısı ayarlamaları yaparak geleneksel Şeritten Çıkmayı Önleme sistemini daha ileriye taşıyor.

SÜRÜCÜYÜ TANIYAN I-KEY ÖZELLİĞİ

i-Key özelliği her bir sürücüyü tanıyarak sürüş pozisyonu, ısıtma ve soğutma, ses, navigasyon ve telematiklerde önceden yapılmış ayarları otomatik olarak harekete geçiriyor. Örneğin, sadece kişiselleştirilmiş modda 96'ya kadar opsiyonel ayar sunuluyor. Yenilikçi çift dokunmatik ekranlar üzerinden ayarların kolay bir şekilde yapılması veya değiştirilmesi sağlanıyor.

Premium kaliteyi modern ve kullanıcı odaklı tasarımla birleştiren konforlu kabin

Infiniti Q50'nin kabini premium kaliteyi modern lüks ve kullanıcı odaklı ileri düzey teknoloji ile bir araya getiriyor. Kabindeki her bir öğe yüksek işçililik kullanılarak birbirine entegre edilmiş. Konforlu kokpitte sürücü pozisyonuna özel önem veriliyor. Sürücüye geniş bir kişiselleştirilebilir alan imkanı sunuluyor. Ön ve arka koltuklar, vücut basıncının daha geniş bir üst koltuk yüzeyine dağıtılmasına yardımcı olması için geliştirilmiş yeni ergonomik tasarıma sahip. Ferah kabin alanı yeni ince koltuk sırtı tasarımı ve daha fazla ön koltuk kayma ve yükselme ayarı ile artırılan ön ve arka baş yüksekliği ve arka diz mesafesi sunuyor. B direğini yaklaşık bir inç kadar ileri alarak arka koltuk ayak mesafesi de artırılarak araca giriş ve çıkış kolaylaştırıldı.

Infiniti Q50, mevcut deri döşemeli koltuk yüzeyleri de dahil olmak üzere beyaz, grafit ve taş renkleri olmak üzere üç kabin içi renk alternatifi ile sunuluyor.

Şık kabindeki son rötuşlar ise geleneksel Samuray silahlarından ilham alan "Kacchu" alüminyumu ile 16 Yüzyıl Urushi boyama tekniğinin temsilcisi olan orijinal akçaağaç döşemesi kullanılarak yapıldı. Sıcak ve asimetrik tasarıma sahip sürücü odaklı ön konsol kabin konforunu artırıyor.

AKTİF GÜRÜLTÜLÜ KONTROLÜ İLE SESSİZ KABİN

Q50'nin kabini dört kapıya monte edilen hoparlörlerden gelen düşük frekanslı gürültüyü engelleyen standart 'Aktif Gürültü Kontrolü' sistemi ile destekleniyor. Toplam 14 hoparlör bulunan kabinde premium ses sistemleri kullanılıyor. Yeni bir 3 hoparlörlü gösterge paneli düzeneğine sahip olan Q50'de yeni nesil Studio on Wheels by Bose® ses sistem ile ileri Düzey Sahneleme Teknolojisi® tercih ediliyor. SiriusXM Uydu Radyosu ve Yüksek Çözünürlüklü (HD) radyo standart olarak sunuluyor.

Kabinde ayrıca; İki Bölgesi Otomatik Sıcaklık Kontrolü, Bluetooth® Hands-free Telefon Sistemi, Arka Görüş Monitörü ve Plasmacluster® hava filtresine sahip mevcut İleri Düzey Klima Kontrol Sistemi (ACCS) ve Hareketli Nesne Tespiti sağlayan Çevre İzleme® Monitörü de yer alıyor.

Hayatı kolaylaştıran Infiniti In Touch™ telematik sistemi

Geleceğin araç içi bağlantısı günümüzde Q50'nin kabininde kullanılıyor. Geleneksel arayüzlerin aksine, Q50, sürücülerin dışarıdaki yaşamla kolaylıkla bağlantı kurmalarını sağlamak için sezgisel el jestleri ile ekran kullanımı sağlayan iki adet dokunmatik kapasitif ekrana sahip. Büyük çift ekranlar ile birlikte, Infiniti InTouch™ sistemi araç ve sürücü arasında hiçbir çaba harcamadan senkronizasyon sağlamak için tasarlanmış olan bir sistem.

Üst ekrana aktarılan içerikler ve fonksiyonlar navigasyon haritaları gibi en sık kullanılan uygulamaları içeriyor. Diğer içerikler ise alt ekrana aktarılıyor. Kolay anlaşılabilen menüler kullanılarak içerikler kişiselleştirilebiliyor.

Infiniti'ye özgü aktif güvenlik kalkanı ile tam koruma

Hâlihazırda diğer Infiniti modellerinde bulunan güvenlik ve emniyet teknolojileri listesine ilaveler yapan Infiniti Q50'de; Tam Hız Aralığına sahip Akıllı Sabit Hız Kontrolü, Önden Çarpışma Uyarısı, Ön Acil Durum Frenlemesi, Mesafe Kontrolü Desteği, Kör Nokta Müdahalesi, Yedek Çarpışma Müdahalesi®, Şeritten Ayrılmayı Önleme ve Aktif Şerit Kontrolü ile birlikte sunuluyor.

Bu haber toplam 110947 defa okunmuştur
İnfiniti Q50 ABD’de görücüye çıktı Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans