Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Arıklı:İkı̇ devletlı̇ çözüm zamanı geldi
28 Nisan 2021 Çarşamba Saat 10:50

Arıklı:İkı̇ devletlı̇ çözüm zamanı geldi

Başbakan Yardımcısı Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı da, Cenevre’deki Kıbrıs zirvesine ilişkin görüşlerini ortaya koydu.

Başbakan Yardımcısı Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı da, Cenevre’deki Kıbrıs zirvesine ilişkin görüşlerini ortaya koydu.

Arıklı, ı̇kı̇ toplumun ı̇çı̇çe yaşayamayacağı açık ve net olduğunu ifade ederek, artık ı̇kı̇ devletlı̇ çözüm ı̇çı̇n düğmeye basma zamanının geldiğini söyledi.

Başbakan Yardımcısı Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı, katıldığı bir TV programında 5+BM Gayri Resmi Kıbrıs Zirvesi’ne dair değerlendirmelerde bulundu. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre programda Cenevre görüşmelerinden bir şey çıkmasının mümkün olmadığını kaydeden Arıklı, “53 yılımız gitti, bir 53 yıl daha neyi görüşeceğiz? Masada bu tezle olmak istemiyoruz onun yerine egemen eşitliğe dayalı çözüm modelini konuşmak üzere Cenevre’ye gidildi” dedi. İki toplumun iç içe yaşamasının da artık mümkün olmadığını ifade eden Arıklı, Sırp ve Kosovalı örneğini vererek, BM’nin yazdığı rapora işaret etti ve benzer bir uygulamanın egemen eşitlik temelinde iki devletli bir modelde uygulanabileceğini söyledi. Arıklı, sunulan çözüm modelinin yürürlüğe girmesi halinde KKTC’nin tanınmasında zorluk yaşanmayacağını söyleyerek, geçmiş yıllarda Kırgızistan’ın KKTC’yi tanıma aşamasına geldiğini hatırlattı.

Bu haber toplam 116330 defa okunmuştur
Arıklı:İkı̇ devletlı̇ çözüm zamanı geldi Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans