Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Anastasiadis: Müzakerelerin Yeniden Başlaması İçin Türkiye’Nin Faaliyetleri Sonlanmalı
26 Kasım 2019 Salı Saat 08:46

Anastasiadis: Müzakerelerin Yeniden Başlaması İçin Türkiye’Nin Faaliyetleri Sonlanmalı

Rum Yönetimi Başkanı NikosAnastasiadis, Berlin’de dün akşam, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ve Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile gerçekleştirdiği üçlü görüşmenin ardından açıklamalarda bulundu. Anastasiadis, gün boyunca, müzak

Rum Yönetimi Başkanı NikosAnastasiadis, Berlin’de dün akşam, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ve Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile gerçekleştirdiği üçlü görüşmenin ardından açıklamalarda bulundu.

Anastasiadis, gün boyunca, müzakereciler ile BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs sorunu için görevlendirdiği Geçici Özel Danışman JaneHoll Lute tarafından verimli bir çaba gösterildiğini ve bu çabanın, Guterres ile iki liderin de rızasıyla, BM tarafından yapılan ortak açıklamada belirtilen unsurlara ulaşılmasını sağladığını kaydetti.

Anastasiadis, bilindik zorluklara karşın, dünkü görüşmenin diyalogun yeniden başlaması çabasında olumlu bir adım teşkil ettiğini ve Guterres’in garantör güçler ve iki toplum lideri ile her zaman işbirliği içerisinde, işlevsel ve yaşayabilir bir çözüme götüren verimli bir diyalogun yapılmasını sağlayacak olan referans şartlarında anlaşma sağlanmasına yönelik, beşli bir gayrı resmi konferans toplanması için çaba göstermeye devam etme yönündeki kararlılığını tekrar etmesini önemli addettiğini belirtti.

Konuşmasında farklı bir unsura daha vurgu yapmak istediğini ifade eden Anastasiadis, 2014 yılı Şubat ayında yapılan ortak açıklama ile Guterres’in 6 maddelik çerçevesinde kaydedildiği şekliyle, arzu edilen çözümün tabi olacağı ana parametrelerde, iki liderin tezlerinin örtüştüğünün not edildiğini söyledi.

Bu haber toplam 114118 defa okunmuştur
Anastasiadis: Müzakerelerin Yeniden Başlaması İçin Türkiye’Nin Faaliyetleri Sonlanmalı Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans