Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
GİRNE EMİRNAMESİ NDEKİ DEĞİŞİKLİKLER ÖNERGESİ ONAYLANDI
28 Nisan 2011 Perşembe Saat 11:58

GİRNE EMİRNAMESİ NDEKİ DEĞİŞİKLİKLER ÖNERGESİ ONAYLANDI

Meclis Genel Kurulu, Girne Emirnamesi’ndeki değişiklikle ilgili genel görüşme açılmasına oybirliğiyle onay verdi.

GİRNE EMİRNAMESİ’NDEKİ DEĞİŞİKLİK KONUSUNDA GENEL GÖRÜŞME AÇILMASI OYBİRLİĞİYLE KABUL EDİLDİ

Meclis Genel Kurulu, Girne Emirnamesi’ndeki değişiklikle ilgili genel görüşme açılmasına oybirliğiyle onay verdi.

CTP-BG grubu ile TDP ve DP’ye bağlı milletvekillerinin birlikte sunduğu önergeyle ilgili önerge sahipleri adına söz alan CTP-BG Genel Başkanı Ferdi Sabit Soyer, genel olarak imar konularının ve Girne beyaz bölge emirnamesinde yapılan değişikliğin enine boyuna tartışılması için genel görüşmenin şart olduğunu söyledi ve milletvekillerinden destek istedi.

Soyer, Girne Emirnamesi’nin çağdaş normlarla ellenmesi gerektiğini ifade etti.

Daha sonra söz alan İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu, genel görüşme önerisine olumlu baktıklarını ve ortaya konulacak fikirler çok değerli olduğu söyledi.

Ülkesel fiziki planın tamamlanması için çalışmalar yaptıklarını kaydeden Nazım Çavuşoğlu, bu çalışmalar sonlanmadan, meclisteki partilerin görüşlerinin de alınması ve mutabakatla sonuçlanmasının önemini vurguladı.

Yerinden söz alan ÖRP Genel Başkanı Mustafa Gökmen, önerge sahiplerinden TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı ve DP Genel Başkanı Serdar Denktaş’ın salonda yer almamasını kınadı ve bunun iki yüzlülük olduğunu öne sürdü.

Usül hakkında söz alan TDP Gazimağusa Milletvekili Hüseyin Angolemli, önergeyi desteklediklerini belirterek, imar konularının bakanlar kuruluna bırakılmaması gerektiğini söyledi. İmar yasası olsaydı, Girne’ye gökdelen dikiminin söz konusu olamayacağını belirten Angolemli, şehirlerin imar planlarının hazırlanıp geçirilmesini istediklerini kaydetti.

Konuşmaların ardından yapılan oylamada, CTP-BG, TDP ve DP’nin sunduğu Girne Emirnamesi’nde yapılan değişiklikle ilgili genel görüşme açılması önergesi kabul edildi.

Bu haber toplam 13520 defa okunmuştur
GİRNE EMİRNAMESİ NDEKİ DEĞİŞİKLİKLER ÖNERGESİ ONAYLANDI Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans