Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
VW 5 Milyon aracını geri çağırıyor
30 Eylül 2015 Çarşamba Saat 11:46

VW 5 Milyon aracını geri çağırıyor

Avrupanın en büyük otomobil üreticisi Volkswagenin (VW) araçlarında emisyon testlerinde manipülasyon yaptığının ortaya çıkmasından sonra şirketin 5 milyon aracını geri çağıracağı bildirildi.

VW'den yapılan açıklamaya göre egzoz emisyon testlerinde etkilenen dizel motorlu araçlar için şirket bir eylem planını hazırladı.


İlk adım olarak müşterilerin otomobillerindeki egzoz emisyon sorunun düzeltilmesi konusunda bilgilendirileceği belirtilen açıklamada, tüm araçların teknik olarak güvenli ve kullanılabilir durumda olduğuna işaret edildi.


Açıklamada, eylem planında, Volkswagen ve şirketin grubunda bu sorundan etkilenen diğer markaların teknik çözümler ve alınacak önlemler konusunda ekim ayında ilgili resmi makamlarının bilgilendirilmesinin öngörüldüğü belirtildi.


Müşterilere de gelecek haftalar ve aylarda gelişmeler konusunda bilgi verileceği ifade edilen açıklamada, etkilenen tüm markaların, müşterilerin son duruma ilişkin sürekli bilgi alabileceği internet sitelerinin devreye sokulacağı vurgulandı.

Yapılan iç değerlendirmede dünya çapında şirket grubuna ait 11 milyon araçtan Volkswagen markasına ait 5 milyon aracın servise alınacağı duyurulan açıklamada, söz konusu araçların belirli üretim yılı ve modellerine göre "EA 189" tipi dizel motorlarıyla donatılmış olduğu kaydedildi.

Öte yandan emisyon testi manipülasyonundan etkilenen araçlardan doğacak zararın karşılanması için ayrılan yaklaşık 6,5 milyar avronun yetmeyeceği ifade edildi.

Söz konusu meblağın sadece teknik çözümler ve servis hizmetleri için öngörüldüğü, olası tazminat, avukat masrafları ve diğer masrafların bu rakamı artıracağı belirtiliyor.

Volkswagen şirketinin yeni Üst Yöneticisi Matthias Müller de bu olayın aydınlatılacağını belirterek, şirketin tarihinin en büyük sınamasıyla karşı karşıya kaldığını söyledi.

ABD Çevre Koruma Ajansı (EPA), 18 Eylül'de VW'nin ABD'de sattığı bazı dizel motorlu araçların, yanıltıcı bir yazılımla emisyon testlerinin maniple edilmesinden dolayı çevreyi standartlardan 40 kat daha fazla kirlettiğini açıklamıştı. Söz konusu manipülasyondan yaklaşık 482 bin dizel aracın etkilendiğini bildiren EPA, VW hakkında para cezası ve ihtiyati tedbir kararı alınabileceğini duyurmuştu.

Skandalın ortaya çıkmasının ardından VW'nin eski üst yöneticisi Martin Winterkorn görevinden istifa etmişti. Şirket yönetimi, dünya genelinde 11 milyon dizel motorlu aracın emisyon testi manipülasyonundan etkilendiğini ve zararı karşılamak için yaklaşık 6,5 milyar avroluk bütçe ayırdığını açıklamıştı.

Öte yandan Braunschweig savcılığı Martin Winterkorn hakkında soruşturma başlattı.

Bu arada VW ile aynı grupta bulunan Audi şirketi de dünya genelinde 2,1 milyon dizel motorlu aracının etkilendiğini açıklamıştı.

Bu haber toplam 11286 defa okunmuştur
VW 5 Milyon aracını geri çağırıyor Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2015 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans