Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İsraile BMden Büyük Şok!
24 Temmuz 2014 Perşembe Saat 11:03

İsraile BMden Büyük Şok!

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komisyonu, İsrail hükümetinin Gazze’ye başlattığı kara operasyonu sırasında işlediği ‘insan hakları ihlallerinin soruşturulması için bir komisyon kurulmasını’ öngören tasarıyı onayladı

İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik operasyonunda ölü sayısı 678’i bulurken Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komisyonu’nda özel bir oturum gerçekleşti. Uluslararası krizlerde etkinliği tartışılan BM’nin Genel Sekreteri Ban Ki-moon ateşkes için görüşmeler yürütürken, BM İnsan Hakları Komiseri Navi Pillay’dan İsrail’e sert eleştiriler geldi.

Hamas’ı da kınadıOturumda konuşma yapan Pillay, İsrail’in askeri eylemlerini “kınayarak”, operasyon sırasında “güçlü bir ihtimalle savaş suçu işlediğini” belirtti. Pillay, bu suçların araştırılması için bağımsız bir soruşturma açılmasını istedi. Cenevre’de gerçekleşen oturumda konuşan Pillay, İsrail’in sivilleri korumak için yeterli önlem almadığını belirtirken, Hamas’ın da “İsrail’e gelişigüzel roket saldırılarını” kınadı. “Uluslararası hukukun ihlal edildiğine dair güçlü bir ihtimal var, bu da savaş suçu anlamına gelebilir” diyen Pillay, ekibinin savaş suçları kapsamında incelediği bazı olayları sıraladı.

"BM İSRAİLLİ SİVİLLERİ KORUMAK İÇİN HİÇBİR ŞEY YAPMIYOR"Pillay, 13 Temmuz’da tekerlekli sandalyeli iki kadının öldürülmesi, 20 Temmuz’da Şucaciye’deki evlerin hedef alınması, 21 Temmuz’da el-Aksa Hastanesi’nin vurulması olaylarına öncelik verdiklerini aktardı. İsrail BM Büyükelçisi Eviatar Manor ise BM’nin İsrailli sivilleri korumak için hiçbir şey yapmadığını belirterek, “Hamas, İsrail’e 2 bin roket attı. Bu 2 bin savaş suçudur” dedi.46 ülkenin bulunduğu BM İnsan Hakları Komisyonu, İsrail’in 8 Temmuz’da başlattığı operasyonda “temel özgürlükler ve insan haklarının yaygın, sitematik ve büyük ölçekli şekilde ihlal edilmesini kınayan” tasarıyı oylayarak onayladı. Arap devletleri tarafından sunulan tasarı, “acilen, Doğu Kudüs de dahil olmak üzere işgal altındaki Filistin topraklarında, uluslararası hukuk ihallerinin soruşturulması için bağımsız ve uluslararası bir komisyon kurulmasını” öngörüyor.İsrail’in 2008’de başlattığı Dökme Kurşun operasyonu için de benzer bir komisyon kurulmuştu. Ancak insan hakları ihlali tespit eden Goldstone Komisyonu’nun raporu ABD ve İsrail tarafından kabul edilmemişti.

Bu haber toplam 11092 defa okunmuştur
İsraile BMden Büyük Şok! Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2015 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans