Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kıbrıs ta ilk kıkırdak nakli
11 Nisan 2013 Perşembe Saat 11:31

Kıbrıs ta ilk kıkırdak nakli

20 yaşındaki futbolcunun paramparça olan dizine kıkırdak nakli yapıldı

KKTC’de sağlık alanında geçtiğimiz günlerde bir ilke imza atıldı. 20 yaşındaki futbolcu ve atlet Cahit Tatlı’ya, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde kıkırdak nakli (mozaikplasti) yapıldı.


Daha önce benzer yaralanmalarda hastalar Türkiye’ye naklediliyordu.


Operasyonu, Op. Dr. Ali Çaygür liderliğinde, Op. Dr. Hakan Dinçyürek ve asistan Dr. Ayşe Esin Yılmaz gerçekleştirdi.


Dr. Çaygür, kıkırdak nakli olarak bilinen mozaikplastinin, genç yaşlarda eklemde kıkırdak bozuklukları mevcut olan hastalarda yüzde 80-90 oranında başarı sağlayan bir cerrahi yöntemi olduğunu anlattı.


KIBRIS’a bilgi veren Dr. Çaygür, sıklıkla diz ve ayak bileğindeki local travmatik veya kıkırdağın beslenme bozukluğuna bağlı olan defektlerde bu ameliyatın uygulandığını kaydetti.


Bu yöntemin ülkemizde ilk defa 20 yaşındaki Cahit Tatlı’ya uygulandığını belirten Dr. Çaygür, “15x23 milimetre çapındaki büyük bir kıkırdak hasarı olan bölgeye 2 adet 8 milimetre çapına kıkırdak nakledilerek tedavi edilmiştir” dedi.


Gençlerde uygulanan bu ameliyatın amacının, kıkırdağın tamiri dolayısıyla eklemin fonksiyonlarının korunması, ağrının tedavisi ve ileride oluşabilecek eklem kireçlenmesinin önlenmesi olduğunu anlatan Dr. Çaygür, daha ileri aşamada, pahalı olan bir başka yeni yöntemin de aynı amaçla yaşama geçirilebileceği müjdesini verdi.


Dr. Çaygür, bu ameliyatın yapılabilmesi için gerekli olan tıbbi ekipman ve malzemeyi sağlayan, teşvik edici olan Sağlık Bakanlığı’na da teşekkür etti.

Bu haber toplam 16416 defa okunmuştur
Kıbrıs ta ilk kıkırdak nakli Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans