Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
KKTC sağlık haritası hazırlanıyor
20 Ocak 2013 Pazar Saat 14:44

KKTC sağlık haritası hazırlanıyor

Sağlık Bakanlığı, ülkenin sağlık haritasını çıkartacak

Sağlık Bakanı Ertuğrul Hasipoğlu, sağlıktaki kaliteyi, çalışan ve hastaların memnuniyetini artırmayı amaçladıklarını söyledi.


Hasipoğlu, ülkenin sağlık haritasının çıkarılması için eğitilen 70 kişinin ev ev dolaşarak hangi hastalıkların bulunduğunu tespit etmeye çalıştığını ifade etti.


Bakanlık Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamaya göre Hasipoğlu, yeni kurulan Kıbrıs Türk Nörolojik Bilimler Derneği heyetini kabulünde, bakanlığın çalışmaları ve hedefleri hakkında bilgi verdi.


Bakan Hasipoğlu, ülkenin sağlık haritasını çıkartmak amacı ile eğitilen 70 kişinin “Hane Sağlık Hizmetleri” çalışması sürdürdüğünü ifade etti ve bu çalışanların ev ev dolaşarak hangi evde hangi hastalıkların bulunduğunu tespit etmeye çalıştığını söyledi.


“Halkın sağlıkla ilgili sorunları nelerdir, bunlar nasıl engellenir diye çalışıyoruz” diye konuşan Hasipoğlu, söz konusu çalışmanın ülkedeki sağlık politikalarının da belirlenmesine katkı sağlayacağını kaydetti


Kadrolar için terfi açtıklarını belirten Sağlık Bakanı Hasipoğlu, ancak konunun Kamu Hizmeti Komisyonu’na takıldığını belirtti.
Bakan Hasipoğlu, hemşire sıkıntısı yaşandığını ancak bakanlığın ne hizmet satın alabildiğini, ne de uzman olmadıkları için sözleşmeli olarak işe alabildiğini dile getirerek, sendikaların ise soruna çözüm üretmek yerine tehdit savurduklarını belirtti.

Hasipoğlu, “Grev yapsa da ne kazanır? Tablo ortada. Sorunların aşılması için herkes bir birine destek olmalı” dedi.“İlaç eksikliği yok”


Göreve geldiğinde fiziki yapı, teknik donanım ve yasa hedefi ortaya koyduklarını dile getiren Hasipoğlu, ülkede şu anda ilaç eksikliği olmadığını, onkoloji servisinin temelinin yakın zamanda atılacağını ve Ayaktan Tanı Merkezi’nin üst katına Kalp Damar ve Anjiyo servisinin taşınmasını hedeflediklerini açıkladı.Hasipoğlu “Tüm hedefimiz hastanelerimizi her şeyi yapabilecek hale getirip hastaların yurt dışına gitmesinin durdurabilmektir” dedi ve tıbbın sürekli dinamik bir süreç olduğundan sürekli yatırım gerektirdiğini vurguladı.


Polis ve yargıya da çağrıda bulunan Bakan Hasipoğlu, sağlık çalışanlarının darp edilmesi konusundaki cezanın ağırlaştırılmasını istedi.Akalın: Doktor eksikliği giderilsin


Kıbrıs Türk Nörolojik Bilimler Derneği Başkanı Dr. Turgay Akalın da konuşmasında dernekle ilgili bilgi verdi.


Nöroloji uzmanları, beyin cerrahisi, fizik tedavi ve rehabilitasyon ile psikoloji uzmanlarının katılımı ile oluşturulan derneğin KKTC’deki nöroloji bilimlerinin geliştirilmesi ve hastalara daha iyi hizmet vermek amacıyla kurulduğunu ifade eden Akalın, 4 ana branşı oluşturan doktorları kapsayan derneğin, KKTC’de nöroloji hastalıklarının araştırılmasına çare üretmeyi ve bilimsel yayınlar yapmayı amaçladığını anlattı.


Dr. Turgay Akalın, doktor eksikliklerinin giderilmesi istediklerini vurguladı.

Bu haber toplam 1884 defa okunmuştur
KKTC sağlık haritası hazırlanıyor Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
kamagra jel kamagra
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2015 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans