Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çelik: Kktc’nin Yaklaşımının Takdirle Karşılanması Gerekir
15 Temmuz 2019 Pazartesi Saat 15:02

Çelik: Kktc’nin Yaklaşımının Takdirle Karşılanması Gerekir

Türkiye’de iktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi’nin Sözcüsü Ömer Çelik, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'nın Rum tarafına sunduğu öneriye ilişkin Twitter hesabından paylaşımda bulundu. Ömer Çelik, Cumhurbaşkanı Akıncı'

Türkiye’de iktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi’nin Sözcüsü Ömer Çelik, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın Rum tarafına sunduğu öneriye ilişkin Twitter hesabından paylaşımda bulundu.

Ömer Çelik, Cumhurbaşkanı Akıncı’nın, Kıbrıs Adası çevresindeki hidrokarbon kaynaklarının araştırılması ve işletilmesine dönük kapsamlı iş birliği önerisini Birleşmiş Milletler aracılığıyla Kıbrıs Rum tarafına sunmasının önemli bir adım olduğunu belirtti.

Çelik, “Türk tarafı bir kere daha çatışmacı siyasetlere karşı iş birliği siyasetini öne çıkarmıştır. Kaynakların Türk ve Rum tarafı arasında, BM gözetiminde kurulacak komiteyle ele alınması, iş birliğine önem veren bir siyasettir. Kaynaklardan eşzamanlı yararlanma önerisi adaletin gereğidir” değerlendirmesinde bulundu.

AK Parti Sözcüsü Çelik, günlerdir Rum tarafının çatışmacı siyasetine destek veren Avrupa Birliği başta olmak üzere tüm siyasi odakların, KKTC’nin iş birliği yaklaşımının kıymetini bilmesi gerektiğine işaret etti.

Çelik, “Dünyada yeterince sıcak sorun varken, KKTC’nin yaklaşımının takdirle karşılanması gerekir. Türkiye hem kendi haklarını hem de KKTC’nin haklarını tavizsiz bir şekilde korumaya kararlıdır. Adaletsiz ve hukuksuz girişimler karşısında Türkiye ve KKTC, adalet ve hukuktan yana bir siyaset izlemektedir” ifadelerini kullandı.

Garantör ülkelerin ve AB’nin, Rum tarafının çatışmacı siyasetine karşı KKTC’nin barışçı siyasetine destek vermelerini beklediklerini de ifade eden Ömer Çelik “Eğer adalet ve hukuk esas alınacaksa, KKTC’nin diplomatik akılla ortaya koyduğu önerilere herkesin destek vermesi gerekir” dedi.

 

Bu haber toplam 1572 defa okunmuştur
Çelik: Kktc’nin Yaklaşımının Takdirle Karşılanması Gerekir Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
kamagra jel kamagra
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2015 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans