Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Abd, Türkiye’yi Vergi Muafiyeti Programından Çıkardı
20 Mayıs 2019 Pazartesi Saat 00:42

Abd, Türkiye’yi Vergi Muafiyeti Programından Çıkardı

Amerika Birleşik Devletleri, Türkiye'yi ticarette vergi avantajlı ülkeler listesinden çıkardı. Amerika Birleşik Devletlerinin Türkiye'den çelik ithalatına uyguladığı yüzde 50’lik gümrük vergisi ise yeniden yüzde 25'e ind

Amerika Birleşik Devletleri, Türkiye’yi ticarette vergi avantajlı ülkeler listesinden çıkardı.

Amerika Birleşik Devletlerinin Türkiye’den çelik ithalatına uyguladığı yüzde 50’lik gümrük vergisi ise yeniden yüzde 25’e indirdi.

ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye’ye ABD ile ticarette vergi avantajı sağlayan Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi kapsamındaki ülkeler listesinden Türkiye’nin çıkarıldığını bildirdi.

ABD Başkanı Trump, yaptığı yazılı açıklamayla, Türkiye’yi Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi programından çıkaran talimatnamesinin detaylarını kamuoyu ile paylaştı.

4 Mart’ta Kongre’yi bu yönde bir niyeti olduğu gerekçesiyle bilgilendirdiğini kaydeden Trump, ilgili bölümdeki gerekli düzenlemeyi yaparak Türkiye’nin vergi muafiyetine tabi ülkeler listesinden çıkarıldığını kaydetti.

Türkiye’nin Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi programından yararlanmasını mümkün kılan ekonomik seviyenin artık üstüne çıktığını vurgulayan Trump, söz konusu kararın bugünden  itibaren geçerli olacağını belirtti.

ABD Başkanı Trump, 4 Mart’ta Kongreye gönderdiği mektupta, Türkiye’yi Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi programından çıkarmak istediğini beyan etmiş, bu kararına gerekçe olarak da Türkiye’nin artık “ekonomik açıdan gelişmiş olması”nı göstermişti.

ABD’de 1974’te yürürlüğe giren ve Türkiye’nin 1975’te dahil olduğu  program kapsamında, uygun kriterleri taşıyan 121 ülkenin yaklaşık 4 bin kalem ürünü Amerikan pazarına gümrüksüz olarak girebiliyor.

Bu arada Amerika Birleşik Devletleri Türkiye’den çelik ithalatına gümrük vergisini yeniden yüzde 25’e indirdi. Bir süre önce yüzde 50’ye çıkarılan vergi çelik ithalatında yüzde 48 azalmaya neden olmuştu.

Bu haber toplam 1733 defa okunmuştur
Abd, Türkiye’yi Vergi Muafiyeti Programından Çıkardı Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
kamagra jel kamagra
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2015 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans