Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Fransa Hükümeti Akaryakıta Ek Vergi Zammını Askıya Alacak
05 Aralık 2018 Çarşamba Saat 09:08

Fransa Hükümeti Akaryakıta Ek Vergi Zammını Askıya Alacak

Fransız hükümet kaynakları, Başbakan Philippe'in akaryakıt vergisi zamlarını askıya aldığını duyuracağını açıkladı. Ülke genelinde sarı yelekliler adı altında örgütlenen eylemcilerin, 17 Kasım'dan bu yana, hükümetin a

Fransız hükümet kaynakları, Başbakan Philippe’in akaryakıt vergisi zamlarını askıya aldığını duyuracağını açıkladı.

Ülke genelinde sarı yelekliler adı altında örgütlenen eylemcilerin, 17 Kasım’dan bu yana, hükümetin akaryakıta ek vergi koymasını protesto etmek için sokaklara dökülmesinin ardından, Macron yönetimi geri adım atma kararı aldı.

France24 kanalı, Fransa Başbakanlık Ofisi’nden yapılan açıklamada, akaryakıta getirilen zamlar sebebiyle 17 Kasım’da Paris’te başlayan “sarı yelekliler” protestolarının ardından, Başbakan Phillippe’in söz konusu zamların geri çekileceğini duyurmasının beklendiğini aktardı.

Başbakanlık açıklamasında ayrıca, Phillippe’in, ‘sarı yelekliler’le bugün gerçekleştirmesi beklenen toplantıyı iptal ettiği belirtilirken; Fransa Kültür Bakanı Franck Riester de yerel basına yaptığı açıklamada Phillippe’in ‘gelecek günlerde güçlü ve uzlaştırıcı bir jest’ yapacağını söyledi.

Ülke genelinde sarı yelekliler adı altında örgütlenen eylemciler, 17 Kasım’dan bu yana hükümetin akaryakıta ek vergi koymasını protesto etmek için sokaklara dökülüyor. Protestolar, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve hükümete karşı daha geniş çaplı taleplerle isyana dönüştü.

Genellikle şehir merkezlerindeki yüksek kiralar nedeniyle kırsal bölgelere yerleşenlerden oluşan göstericiler, Macron’dan başta akaryakıt vergilerini düşürmesini ve ekonomik koşulların iyileştirilmesini talep ediyor.

Göstericiler, Paris caddelerinde çok sayıda araç ve çöp bidonunu ateşe vermiş, polislere taş ve şişe fırlatmıştı. Paris sokaklarında sık aralıklarla ses bombaları duyulmuştu.

17 Kasım’dan bu yana gösterilerde çıkan olaylarda 2 kişi hayatını kaybetmiş, 222’si güvenlik görevlisi bin 43 kişi yaralanmış ve bin 424 kişi gözaltına alınmıştı.

Bu haber toplam 187 defa okunmuştur
Fransa Hükümeti Akaryakıta Ek Vergi Zammını Askıya Alacak Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2015 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans