Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Taçoy: Tüm Engellerin Ortadan Kalktığı Bir Ortam Diliyoruz
03 Aralık 2018 Pazartesi Saat 14:06

Taçoy: Tüm Engellerin Ortadan Kalktığı Bir Ortam Diliyoruz

Anamuhalefet Ulusal Birlik Partisi Genel Sekreteri Hasan Taçoy, Engelliler Günü dolaysıyla mesaj yayımladı. Taçoy mesajında şu ifadelere yer verdi; “Engellilik; doğuştan ya da kaza veya uzun süren bir hastalık sonucunda oluşan bedensel, zi

Anamuhalefet Ulusal Birlik Partisi Genel Sekreteri Hasan Taçoy, Engelliler Günü dolaysıyla mesaj yayımladı.

Taçoy mesajında şu ifadelere yer verdi;

“Engellilik; doğuştan ya da kaza veya uzun süren bir hastalık sonucunda oluşan bedensel, zihinsel, duygusal ve sosyal yeteneklerin kaybı olarak tanımlanmaktadır.

Dünyada yaklaşık 500 milyon civarında engelli bulunmakta ve birçok ülkede 10 kişiden en az biri fiziksel, zihinsel veya duygusal bozuklukları nedeniyle engelli olarak kabul edilmektedir.

Ülkemiz Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde ise 5 binin üzerinde engelli vatandaşımız bulunmaktadır. Engelli vatandaşlarımızın günlük yaşantılarında karşılaştıkları sıkıntıları en aza indirmek veya ortadan kaldırmak partimizin öncelikli konuları arasındadır. Zira engelli insanların yaşadıkları sorunların sadece kendilerinin değil; ailelerinin, çevrenin, toplumun, kısacası tüm insanların ortak sorunu olduğunun bilinci içerisinde olan UBP, engellilerin başkalarına ihtiyaç duymadan hayatlarını sürdürebilmeleri için yaşam standartlarının yükseltilmesi, sosyal statülerinin geliştirilmesi ve toplumsal duyarlılığın oluşturulmasının önemini bilmekte ve bu doğrultuda mücadele etmektedir. Engelliliğin önlenmesi, sağlık, eğitim, rehabilitasyon, istihdam, bakım, erişebilirlik, sosyal güvenlik ile engelli bireylerin çok yönlü gelişmesi, toplumsal hayata tam katılımlarının sağlanması ve bu hizmetlerin koordinasyonu için
engellilerle ilgili yasal düzenlemelerin yapılması önemlidir.

UBP hükümette olsun veya olmasın, gelişmiş ülkelerde olduğu gibi evrensel ölçülerde engellilere yönelik politikaların geliştirilmesi ve onlara yasal düzenlemelerle çağdaş ve sorunsuz yaşama olanaklarının sunulması konusunda sorumluluk yüklenmekten çekinmemiştir. Bu bağlamda sağlıklı çalışmalar ortaya koyarak ve kalıcı çözümler üreterek engellilerin yaşamına olumlu katkı yapmanın sadece devletimizin, partimizin değil toplum olarak hepimizin sorumluluğu olduğunu vurgulamakta fayda görüyoruz.

UBP olarak, engelli vatandaşlarımıza hizmet götüren kamu, özel sektör ve gönüllü sivil toplum örgütlerinin çalışmalarını takdirle karşılıyor, bu çerçevede her türlü desteği sağlamaktan çekinmeyeceğimizi de belirtmek istiyoruz. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da, toplumumuzun ayrılmaz bir parçası olan engelli vatandaşlarımızın sorunlarının çözümüne öncelik vermeye ve toplumla bütünleşmelerini sağlamak için çalışmaya devam edeceğiz. Bir sonraki 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde tüm engellerin ortadan kalktığı bir ortam, sağlıklı ve huzurlu bir yaşam diliyoruz”

Bu haber toplam 1172 defa okunmuştur
Taçoy: Tüm Engellerin Ortadan Kalktığı Bir Ortam Diliyoruz Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2015 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans