Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ktso, Yaga Ve Kalkınma Bankası’Ndan Oluşan Bir Heyet Ankara Ve Kayseri’De Teknik Temaslarda Bulunuyor
29 Kasım 2018 Perşembe Saat 17:58

Ktso, Yaga Ve Kalkınma Bankası’Ndan Oluşan Bir Heyet Ankara Ve Kayseri’De Teknik Temaslarda Bulunuyor

Kıbrıs Türk Sanayi Odası (KTSO), Candan Avunduk başkanlığında,Yatırım Geliştirme Ajansı (YAGA)Direktörü Ebru Kaptan Sertoğlu, Kalkınma Bankası Yönetim Kurulu Üyesi Ali Tunçtaşlı ve Genel Müdür Saffet Barutçu’nun da içerisinde o

Kıbrıs Türk Sanayi Odası , Candan Avunduk başkanlığında,Yatırım Geliştirme Ajansı Direktörü Ebru Kaptan Sertoğlu, Kalkınma Bankası Yönetim Kurulu Üyesi Ali Tunçtaşlı ve Genel Müdür Saffet Barutçu’nun da içerisinde olduğu bir heyetle Ankara ve Kayseri’de kooperatifçilik ve yenilenebilir enerji alanlarında teknik ziyarette bulunuyor.

Heyet temaslarının ilk gününde, TC Ticaret Bakanlığı Kooperatifçilik Genel Müdürlüğü, Erciyes Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi ve Kayseri Ticaret Odası’nı ziyaret gerçekleştirdi.

TC Ticaret Bakanlığı Kooperatifçilik Genel Müdürlüğünde Genel Müdür Arif SamiSeymenoğlu ve teknik uzmanlarla yapılan toplantıda, TC’deki kooperatifçilik uygulamaları, sanayi, konut, tarım ve orman evleri alanlarındaki kooperatiflerin yenilenebilir enerji yatırımları ve Türkiye’de yürürlükte olan yasal mevzuat hakkında heyete detaylı bilgi aktarıldı. Yapılan toplantıda TC’nin başta yenilenebilir enerji kooperatifleri olmak üzere kooperatifçiliğin geliştirilmesi ve mevzuat konularında tecrübe paylaşımının sağlanması hususunda ilerleyen dönemlerde girişimlerin yapılmasının önemine vurgu yapıldı.

Heyet, 2010 yılında mobilya alanında faaliyet gösteren ve1000’e yakınişletme ile kurulan S.S Mobilyacılar Yenilenebilir Enerji Kooperatifini ziyaret etti. Heyet ayrıca, Türkiye’de yatırımını tamamlayan ilk yenilenebilir enerji kooperatifini bünyesinde bulunduran Erciyes Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi’nin 5 MW’lık güneş enerji santralini yerinde gördü.
Kooperatifin kuruluş aşamasından, güneş enerji santrali projesinin hayata geçirilmesine kadar olan süreç hakkında heyete detaylı bilgi verildi. Kooperatifin, üyelerinin tüm enerji ihtiyaçlarının karşılanmasının yanı sıra, güneş enerjisinden elde etmekte oldukları fazla enerjiyi sisteme satarak, yatırımlarını finanse ettiği ifade edildi.

Kayseri Ticaret Odası Başkanı Ömer Gülsoy ve Yönetim Kurulu üyelerine ziyarette bulunularak, KKTC ekonomisi ve üretilen ürünler hakkında bilgi verildi.Toplantıda Kayseri ve KKTC arasındaki ticaretin karşılıklı olarak geliştirilmesi, KTO’nun kurmuş olduğu ihracat destek ofisi konusunda teknik destek alınması, iki odanın üyeleri arasında ticaret konu olabilecek ürünlerin tespiti konusunda ileri çalışmalar yapılması konusunda görüş birliği sağlandı.

Toplantılar sonrasında değerlendirmede bulunan KTSO Başkanı Avunduk,“ Kooperatifçilik ve yenilenebilir enerji konularında Türkiye’nin tecrübelerinden yararlanmalıyız” dedi.

Başkan Avunduk, “Ziyaretimizin ilk gününde Kooperatif Genel Müdürlüğü’nde Türkiye’deki kooperatifçilik uygulamalarının ve özellikle de yenilenebilir enerji alanında yapılan önemli çalışmaların geldiği noktaya tanık olduk. Genel Müdür ve ekibinin teknik bilgisi ve tecrübesinden Kıbrıs Türkleri olarak muhakkak yararlanmamız gerektiğine inanmaktayız. Dönüşümüzde Ekonomi ve Enerji Bakanlığı’nabu alanda temaslarımız hakkında bilgi verip, iki ülke arasında kooperatifçilik alanında tecrübe aktarımı yapılmasında önemli bir paydaş olmak istiyoruz.

Kayseri Ticaret Odası Başkanı ve Yönetim Kurulu üyelerinin bizi çok sıcak karşılamaları, KKTC ihracatının geliştirilmesine yönelik olumlu yaklaşımları ve Odamızın ihracat kapasitesinin geliştirilmesi için ortak çalışmalar yapılması konusunda destekleri bizim için çok değerlidir. Başkan Ömer Gülsoy başta olmak üzere yönetim kurulu üyelerine KTSO ve heyetim adına teşekkür ederiz” diye konuştu.

Bu haber toplam 1459 defa okunmuştur
Ktso, Yaga Ve Kalkınma Bankası’Ndan Oluşan Bir Heyet Ankara Ve Kayseri’De Teknik Temaslarda Bulunuyor Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2015 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans