Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Denktaş: Haklarımız Teslim Edilmediği Sürece Ortak Devlet İmkansız
27 Kasım 2018 Salı Saat 22:26

Denktaş: Haklarımız Teslim Edilmediği Sürece Ortak Devlet İmkansız

Demokrat Parti Genel Başkanı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş, Rumların Kıbrıs Türklerine haklarını teslim etmediği sürece adada ortak bir devlet kurmanın imkansız olduğunu vurguladı. Denktaş, Rumların doğal kaynakları paylaşmak isteme

Demokrat Parti Genel Başkanı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş, Rumların Kıbrıs Türklerine haklarını teslim etmediği sürece adada ortak bir devlet kurmanın imkansız olduğunu vurguladı.
Denktaş, Rumların doğal kaynakları paylaşmak istememesinin nedeninin de eşitliği kabul etmemeleri olduğuna işaret etti.

Demokrat Parti Genel Başkanı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş müzakere süreci ve federal Kıbrıs konusunda açıklamalarda bulundu.

Açıklamasında “Crans Montana zirvesinin başarısızlığı sadece bir müzakere sürecinin çöküşü değil aynı zamanda “Federal Kıbrıs” konseptinin de çöküşüydü” diyen Serdar Denktaş, Kıbrıslı Rumların “Federal Kıbrıs” konseptinin, siyasi eşitliğin olmadığı, Kıbrıslı Türklerin güvenceden yoksun bırakıldığı, işlevsellik adı altında Kıbrıs Türk halkının, Kıbrıs Rum’larının tahakkümü altına girdiği, özetle kararları Kıbrıs Rumlarının vereceği, ismi Federal fakat gerçeklikte bir Kıbrıs Rum devletinden başka bir şey olmadığını belirtti.

Rumların Kıbrıs Türklerine haklarını teslim etmediği sürece adada ortak bir devlet kurmanın imkansız olduğunu dahası, ne Federal ne de Konfederal ortak bir devlet kurmanın mümkün olduğunu anlatan Serdar Denktaş, Rumların doğal kaynakları paylaşmak istememesinin nedeninin de eşitliği kabul etmemeleri olduğunu vurguladı.

Rumların ne istediğine karar vermesi gerektiğini ifade eden Denktaş, Kıbrıslı Türklerin ve Türkiyenin uzlaşma yoluyla sorunlara çözüm bulmaya hazır ve istekli olduğunu defalarca belirttiğini anımsattı.

“Kıbrıslı Türklerle Kıbrıslı Rumların ortak federal bir devlet kurmaları ne bilimsel bir şart ne kaçınılmaz tarihsel bir son ne de sosyolojik bir gerekliliktir. Farklı kültür, dil, din ve milletlere ait iki halk, coğrafi ve konjektürel siyasi nedenlerle ortak bir devlet arayışına sürüklenmişlerdir.” Diyen DP Genel Başkanı Serdar Denktaş, Kıbrıs Türkünün eşit şartlarda oluşacak bir devlete kapısını kapatmadan, yıllardır boşa harcanan zemin ve metotların dışında, özgün öneriler geliştirerek, Türkiye ile de görüş birliği içerisinde yeni parametrelerle yeni bir masa oluşturulması için azimle çalışması gerektiğinin altını çizdi.

Denktaş, Cumhurbaşkanı Akıncı’nın Crans Montana sonrasında “elimizden geleni yaptığımıza inanıyoruz. Üzüntülü olmakla beraber rahatız. Bizim neslin son denemesi olan uğraşın ne yazık ki başarıyla sonuçlanmasını sağlayamadık” açıklamasının çok doğru bir açıklama olduğunu ifade etti.
Denktaş, “Bu küçük ama güzel adamızda Kıbrıslı Rum komşularımızla da yan yana barış içerisinde yaşamak mümkündür. Yeter ki karşı tarafta da böyle bir niyet olsun.” İfadelerini kullandı.

Bu haber toplam 1426 defa okunmuştur
Denktaş: Haklarımız Teslim Edilmediği Sürece Ortak Devlet İmkansız Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2015 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans