Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Makedonya’Da Bugün Referandum Yapılacak
01 Ekim 2018 Pazartesi Saat 09:22

Makedonya’Da Bugün Referandum Yapılacak

Makedonya ile Yunanistan arasındaki isim sorununu çözen anlaşmaya ilişkin bugün Makedonya'da yapılacak referandum, "ülkenin ikinci bağımsızlığı" olarak nitelendiriliyor. Makedonya tarihinde daha önce yapılan iki referandumun

Makedonya ile Yunanistan arasındaki isim sorununu çözen anlaşmaya ilişkin bugün Makedonya’da yapılacak referandum, “ülkenin ikinci bağımsızlığı” olarak nitelendiriliyor.

Makedonya tarihinde daha önce yapılan iki referandumun birinde “evet” kazanırken, diğeri yetersiz katılım nedeniyle geçersiz sayıldı.
Makedonya ve Yunanistan’ın, vardıkları anlaşmada yer alan yükümlülüklerini tamamen yerine getirmelerinin ardından Makedonya’nın “Kuzey Makedonya Cumhuriyeti” ismi ile resmi olarak NATO’nun 30. üyesi olması bekleniyor.

Makedonya ile Yunanistan arasındaki isim meselesini çözen anlaşmanın kabulüne ilişkin bugün Makedonya’da yapılacak tarihi referandum, “ülkenin ikinci bağımsızlığı” olarak nitelendiriliyor.

Referandum, ülke tarihindeki üçüncü referandum olacak. Makedonya’da daha önce yapılan iki referandumun birinde “evet” kazanırken, diğeri yetersiz katılım nedeniyle geçersiz sayıldı.

İktidardaki Makedonya Sosyal Demokratlar Birliği öncülüğündeki “Avrupa Makedonya’sı için hep birlikte” isimli ittifaka, Makedonya’nın NATO ve AB üyeliği ile referandumdan olumlu sonuç elde etmek adına “evet” oyu kullanma çağrısıyla birçok siyasi parti katılıyor.

Makedonya Devlet Seçim Komisyonunun verilerine göre, referandumda 1 milyon 806 bin 336 seçmenin oy kullanma hakkı bulunuyor.

Referandumun geçerli sayılabilmesi için bu sayının yarısından fazlasının yani en az 903 bin 169’unun oy kullanması gerekiyor.

Bugünkü referandumun sonuçlarının bağlayıcı bir tarafı olmasa da hükümet, vatandaşların referandumda göstereceği iradenin bağlayıcı olarak kabul edileceğini belirtiyor.

Bu haber toplam 191 defa okunmuştur
Makedonya’Da Bugün Referandum Yapılacak Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2015 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans