Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Özyiğit: Ek Kontenjanlarla Geçen Yılki Sayıya Ulaşılacağını Ümit Ediyoruz
03 Eylül 2018 Pazartesi Saat 08:59

Özyiğit: Ek Kontenjanlarla Geçen Yılki Sayıya Ulaşılacağını Ümit Ediyoruz

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Özyiğit, dövizdeki artış ve buna bağlı olarak yaşanan ekonomik sıkıntıların KKTC üniversitelerine ayrılan kontenjanların boş kalmasını bir ölçüde tetiklediğini söyledi. Özyiğit ek kontenjanl

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Özyiğit, dövizdeki artış ve buna bağlı olarak yaşanan ekonomik sıkıntıların KKTC üniversitelerine ayrılan kontenjanların boş kalmasını bir ölçüde tetiklediğini söyledi.

Özyiğit ek kontenjanlarla geçen yılki sayıya ulaşılacağı ümidini dile getirdi.

Bakan Özyiğit, Ankara’ya gerçekleştireceği ziyarette ise farklılıkları gidererek daha uyumlu bir eğitim ve kültür yapısı oluşturmanın yollarını arayacaklarını söyledi.

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Özyiğit, 2018 Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda KKTC üniversitlerine ayrılan kontenjanlarla ilgili BRT’ye açıklamalarda bulundu.

Bakan Öziyiğit, son dönemde dövizdeki artış ve buna bağlı olarak yaşanan ekonomik sıkıntıların KKTC üniversitelerine ayrılan kontenjanların boş kalmasını bir ölçüde tetiklediğini söyledi.

Özyiğit, geçen yıl KKTC üniversitelerine 20 bin kontenjan ayrıldığını ancak 11 bin civarında öğrencinin üniversitelere yerleştiğini, bu yıl ise 17 bin kontenjan ayrıldığını ve 8 bin 178 öğrencinin üniversitlere yerleştiğini anlattı.

Türkiye’de de üniversitelere yerleşme oranının düşük olduğunu belirten Özyiğit, öğrenci sayısı yanında kalitenin de artırılması için çalıştıklarını ifade etti.

Özyiğit ‘Önümüzdeki günlerde ek kontenjanlar da olacak. Sınava 1 milyon 700 bin genç katıldı ancak 500 bin dolayında gencimiz bütün TC üniversiteleri de içinde olmak koşuluyla hiçbir tercih yapmadı. Türkiye’de de üniversitelere yerleşme oranı düşük. Biz kesinlikle ülkemizde elbette sayısal olarak da öğrenci sayısının artmasını istiyoruz ama bir yandan da kalitenin artırılması için yoğun bir çalışma içindeyiz bu yönde bir dizi önlemler aldık’ diye konuştu.
Özyiğit, ek kontenjanlarla geçen yılki sayıya ulaşılacağı ümidini dile getirdi.
Ülkeye üçüncü ülkelerden de önemli sayıda öğrenci gelmesini beklediklerini belirten Bakan Özyiğit konunun takipçisi olacaklarının altını çizdi.

Ankara ziyaretiyle ilgili olarak ise Bakan Özyiğit, Türkiye Kültür ve Turizm Bakanı’nın davetlisi olarak Ankara’ya gideceğini belirterek Türkiye Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile yapacağı görüşmede Türkiye hükümetiyle eğitim ve kültür alanında işbirliği olanaklarının geliştirilmesi ve farklılıkları gidererek daha uyumlu bir eğitim ve kültür yapısı oluşturmanın yollarını arayacaklarını söyledi.

BRT/

Bu haber toplam 1162 defa okunmuştur
Özyiğit: Ek Kontenjanlarla Geçen Yılki Sayıya Ulaşılacağını Ümit Ediyoruz Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2015 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans