Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İskele Festivali Başladı
30 Haziran 2018 Cumartesi Saat 23:14

İskele Festivali Başladı

50’nci Geleneksel İskele Festivali düzenlenen törenle başladı. Festival, kortejin İskele Ecevit Meydanına gelmesiyle başladı, ardından törende saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal marşı eşliğinde bayraklar göndere çekildi. Dostluk v

50’nci Geleneksel İskele Festivali düzenlenen törenle başladı.
Festival, kortejin İskele Ecevit Meydanına gelmesiyle başladı, ardından törende saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal marşı eşliğinde bayraklar göndere çekildi.

Dostluk ve kardeşlik adına İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu’nun festival ateşini yakmasının ardından KKTC, Türkiye, Brezilya, Bolivya, Romanya, Rusya, Çek Cumhuriyeti, Makedonya ve Macaristan halk dansları ekibi gösterlerini sundu.

İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu açılışta yaptığı konuşmada İskele festivalini yarım asırdır devam ettiğini ifade ederek, yıl heyecanla beklenilen ve dolu dolu geçen festivalin KKTC’nin ilk festivali olma özelliğine sahip olduğunu belirtti.

10 gün boyunca devam edecek olan festivalin 7’den 70’e her kesime hitap edeceğini söyleyen Sadıkoğlu, büyük bir emek ve çalışmanın sonucunda düzenlenen festivale katkı koyanlara teşekkür etti.
Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu da, dünyanın çeşitli ülkelerinden festivale katılmak için gelen konuk ekiplerin ülke kültürünü tanıma fırsatı bulacağını dile getirerek, organizasyonu düzenleyen ve katkı koyanlara teşekkür etti.

3’üncü Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu da, konuşmasına Kıbrıs konusu ile başladı.
Eroğlu, Rum Yönetimi’nin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden akaryakıt alımına karşı tavrının düşündürücü olduğunu kaydederek, iki toplum arasında karşılıklı alışverişlerin olduğunu ancak daha ziyade Türklerin Güney Kıbrıs’tan alış-veriş yaptığını söyledi.

Hükümet’in Güney’den alışverişe karşı herhangi bir tutum takınmamasına rağmen Rum hükümetinin akaryakıt alımına karşı hemen tedbir aldığını ifade eden Eroğlu, Rum tarafının kendini Türk halkıyla eşit görmediğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı da festivalin her geçen yıl daha da geliştiğini kaydederek, yerel yönetimlerin demokrasinin beşiği olduğunu ve halkın sorunlarını en yakından bilen birim olduğunu belirtti.

Yerel yönetimlerin güçlendirilmesi gerektiğini dile getiren Cumhurbaşkanı Akıncı, hükümetin bu yönde çalışma yapması gerektiğini anlattı.
Cumhurbaşkanı Akıncı, böylesi bir gecede Rum tarafının yanlışlarına değinmek niyetinde olmadığını ancak 3’üncü Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun bahsettiği konuyla ilgili gereken mesajın Cumhurbaşkanlığı sözcülüğü ve Dışişleri bakanlığı aracılığı ile verildiğini kaydetti.

Konuşmaların ardından havayi fişek gösterileri eşliğinde festivalin açılışı gerçekleştirildi.
Festivalin ilk etkinliği ise Türkiye’nin sevilen sanatçısı Manuş Baba’nın konseri oldu.

10 gün sürecek festivalde; 35.Yılın Gençleri yarışması, 23. Uluslararası İskele Belediyesi Halk Dansları Festivali, KKTC Turing Otomobil Kurumu tarafından düzenlenecek KKTC’nin en büyük ve en iddialı otomobil rallisi, Benon Dervişler Bisiklet yarışı, Larnakalılar Gecesi, Karadenizliler Gecesi, Yerli Sanatçılar Konseri, Tavla, Tenis, Darts ve Satranç Turnuvası, Basketbol Şöleni, Oltayla Balık Avlama Yarışması, Okçuluk Yarışması, Trap-Skeet Yarışması, En Güzel Bahçe yarışması, Yemek Yarışması, Yağlı direkten bayrak kapma ve dalma yarışması gibi daha pek çok etkinlik yer alacak.

İskele Festivali, 8 Temmuz Pazar günü Türkiye’nin sevilen sanatçısı Murat Dalkılıç’ın konseri ile sona erecek.

Bu haber toplam 1122 defa okunmuştur
İskele Festivali Başladı Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2015 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans