Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ürdün’de Kral’a ‘hükümeti Azletme’ Çağrısı
04 Haziran 2018 Pazartesi Saat 10:44

Ürdün’de Kral’a ‘hükümeti Azletme’ Çağrısı

Ürdün'de parlamentonun birinci kanadı Temsilciler Meclisinden 43 milletvekili, Kral 2. Abdullah'a tartışmalı vergi yasası nedeniyle hükümeti azletme çağrısında bulundu. Milletvekili Sadah el-Habaşine, AA muhabirine yaptığı açı

Ürdün’de parlamentonun birinci kanadı Temsilciler Meclisinden 43 milletvekili, Kral 2. Abdullah’a tartışmalı vergi yasası nedeniyle hükümeti azletme çağrısında bulundu.

Milletvekili Sadah el-Habaşine, AA muhabirine yaptığı açıklamada kendisinin de içinde olduğu 43 milletvekilinin tartışmalı vergi yasası nedeniyle Kral 2. Abdullah’a bir mesaj gönderdiğini ve Hani el-Mulki hükümetini azletme çağrısında bulunduğunu belirtti.

Hükümetin haksız kararlarının halkın parlamentoya olan güvenini yok ettiğini ifade eden Habaşine, “Meclis, halk nazarında kaybettiği onurunu geri kazanmaya çalışıyor.” dedi.

Öte yandan Ürdün Temsilciler Meclisi Başkanı Atıf et-Taravine, şu an anayasal tatilde olan meclisin gelir vergisi yasasında değişiklikleri görüşmek üzere Kral Abdullah’tan olağanüstü oturum izni isteyeceğini belirtti.

Taravine, yaptığı yazılı açıklamada meclisin tartışmalı vergi yasasında değişiklik yapılmasını istediğini, hükümetin kapsamlı bir diyalog gerçekleşmeden karar almada acele etmesi nedeniyle ülkede protestoların fitilinin ateşlendiğini aktardı.

Ürdün yasalarına göre milletvekillerinin mutlak çoğunluğunun istemesi ve dilekçe vermesi halinde Kral’ın tatilde olan meclisi olağanüstü toplanmaya çağırdığını hatırlatan Taravine, “Milletvekillerinin çoğunluğu fiili olarak harekete geçmeye başladı. Meclis Daimi Ofisi’ne en kısa zamanda olağanüstü toplanmak için Kral’dan izin alma çağrısı yapıldı.” ifadelerini kullandı.

Ürdün’de tartışmalı vergi yasası protestoları beş gündür devam ediyor.

Başkent Amman ve çeşitli kentlerde, hükümetin onayladığı gelir vergisi yasasına karşı bugün de protestolar düzenlendi.

Amman’da yüzlerce kişi Bakanlar Kurulu binası önünde toplandı. Güvenlik güçlerinin yoğun olarak bulunduğu bölgede eylemciler, hükümet aleyhinde sloganlar attı.

Eylemde Hani el-Mulki hükümetinin azledilmesi ve parlamentonun feshedilmesi talep edildi.

Bu haber toplam 170 defa okunmuştur
Ürdün’de Kral’a ‘hükümeti Azletme’ Çağrısı Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2015 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans