Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Birleşik Arap Emirlikleri, Sokotra Adası’Ndan Çekiliyor
14 Mayıs 2018 Pazartesi Saat 09:35

Birleşik Arap Emirlikleri, Sokotra Adası’Ndan Çekiliyor

Birleşik Arap Emirlikleri, Sokotra Adası'ndan çekiliyor. Yemen Başbakanı Ahmed bin Dağr, Sokotra Adası'ndaki mahalli idarelerin görevlerini devralması ve adada durumun eski haline dönmesi için oluşturulan Suudi Arabistan-Yemen ortak

Birleşik Arap Emirlikleri, Sokotra Adası’ndan çekiliyor.

Yemen Başbakanı Ahmed bin Dağr, Sokotra Adası’ndaki mahalli idarelerin görevlerini devralması ve adada durumun eski haline dönmesi için oluşturulan Suudi Arabistan-Yemen ortak komitesini kabul etti.

Bin Dağr, BAE’ye bağlı güçlerin Sokotra Adası’ndan çekilmesini öngören anlaşmanın uygulanmasını ve Sokotra Havaalanı ile limanındaki emniyet güçlerinin görevlerine geri dönmesini sağlayacak mekanizma hakkında, komite üyelerinin açıklamalarını dinledi.

Anlaşma, Sokotra için Suudi Arabistan’ın desteğiyle kapsamlı yardım ve kalkınma çalışmalarının başlatılmasını da kapsıyor.

Yemen sahillerine 500 kilometre uzaklıktaki 6 adadan oluşan Sokotra, Aden Körfezi ve Afrika Boynuzu açıklarında Hint Okyanusu’nda stratejik bir konumda.

Yemen Cumhurbaşkanı Abdurrabbu Mansur Hadi, 2013’te yaptığı bir açıklamayla daha önce Hadramevt vilayetine bağlı olan Sokotra’nın, bağımsız bir vilayet olduğunu duyurdu.

Bu haber toplam 1109 defa okunmuştur
Birleşik Arap Emirlikleri, Sokotra Adası’Ndan Çekiliyor Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2015 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans