Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Lefkoşa Belediye Pazarında “Çeşitlilik Festivali”
11 Nisan 2018 Çarşamba Saat 08:41

Lefkoşa Belediye Pazarında “Çeşitlilik Festivali”

Avrupa Komisyonu Kıbrıs Temsilciliği, Avrupa Irkçılığa karşı eylem haftası çerçevesinde Lefkoşa Belediye Pazarında “Çeşitlilik Festivali” düzenledi. Çeşitlilik Festivali’nde biraraya gelen bireyler, ırkçılığa ve yabancı dü

Avrupa Komisyonu Kıbrıs Temsilciliği, Avrupa Irkçılığa karşı eylem haftası çerçevesinde Lefkoşa Belediye Pazarında “Çeşitlilik Festivali” düzenledi.

Çeşitlilik Festivali’nde biraraya gelen bireyler, ırkçılığa ve yabancı düşmanlığına karşı ortak ses verdi, farklı kültürdeki şarkılar ve yemeklerle eğlenceli bir gün geçirme fırsatı buldu.

Festivalde konuşan Avrupa Komisyonu yapısal Reform Destek Servisi bölüm şefi Arttu Makipaa, komisyonun her türlü ırkçılık ve yabancı düşmanlığını kınadığını ifade ederek, “bizim toplumlarımızda bunların yeri yoktur” dedi.
Avrupa Komisyonu’nun ırkçılıkla mücadele için tüm paydaşlarla çalışmaya hazır odluğunu ifade eden Makipaa, birlikte çalışarak yabancı düşmanlığını ve hoş görüsüzlüğü aşabiliriz” şeklinde konuştu.

Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Mehmet Harmancı da birçok farklı etnik köken ve kültürden bireyin başkent Lefkoşa’da barış ve huzur içinde yaşadığını belirterek, Lefkoşa Türk Belediyesi olrak 40 bin yabancı öğrenci ile yabancı iş gücüne ev sahipliği yaptıklarını belirtti.

Dünyada yükselen ırkçılık ve nefret söylemlerinin şehirleri de etkilediğine vurgu yapan Harmancı, bunu önelemk için Sivil toplum örgütleri ile çok yakın çalıştıklarını ifade etti.

Harmancı, “Sivil toplum örgütleri ile daha iyi bir şehir ve daha iyi bir dünya yaratabilmek için çalışıyoruz. Umarım şiddetiz, sömürüsüz ve ırkçılığın rağbetlenmediği bir dünyayı birlikte yaratırız” dedi.

Festival kapsamında Fransız Kültür Derneği, Alman Kültür Derneği, Mülteci Hakları Derneği, Akova Kadınlar Derneği, MAGEM, Rus Dili Konuşanlar Derneği , Sivil alan ve YDÜ Filistinli Öğrenciler topluluğu masalar oluşturarak, ülkeleri hakkında bilgi verdi, farklı yemek kültürleri hakkında sunumlar yaptı.
Etkinklikte ayrıca farklı kültürlerden öğrenciler şarkılar seslendirdi, performanslar sergiledi.

Bu haber toplam 1139 defa okunmuştur
Lefkoşa Belediye Pazarında “Çeşitlilik Festivali” Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2015 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans