Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Katalonya Polis Şefi Yargılanacak
06 Nisan 2018 Cuma Saat 11:18

Katalonya Polis Şefi Yargılanacak

Aralarında Katalonya polis şefinin de olduğu 4 kişi yasa dışı bağımsızlık referandumdaki rollerinden dolayı yargılanacak. Yargıç Carmen Lamela, kararında Mossos d'Esquadra (Katalonya özerk bölgesi polis teşkilatı) şefi Josep Llui

Aralarında Katalonya polis şefinin de olduğu 4 kişi yasa dışı bağımsızlık referandumdaki rollerinden dolayı yargılanacak.

Yargıç Carmen Lamela, kararında Mossos d’Esquadra şefi Josep Lluis Trapero’nun bağımsızlık yanlısı planın parçası olduğunu belirtildi.

Kararda ayrıca, Mossos yöneticilerinden Pere Soler, özerk yönetimin İçişleri Bakanlığı Genel Sekreteri Cesar Puig ile bir semtin polis yetkilisi Teresa Laplana’nın da aynı suçtan yargılanacağı ve ilk duruşmanın 16 Nisan’da yapılacağı ifade edildi.

Trapero, geçen sene Barselona’daki terör saldırısının ardından hücrenin çökertilmesindeki rolü nedeniyle kahraman ilan edildi. Ancak 1 Ekim’de yapılan yasa dışı bağımsızlık referandumunun engellenmesi için merkezi hükümetin baskısına maruz kalan Trapero, Madrid’in bölgeyi doğrudan yönetmeye başlamasının ardından istifa etti.

Öte yandan, iadesi istenen eski Katalan Özerk Yönetimi Başkanı Carles Puigdemont, tutuklu bulunduğu Almanya’daki hapishaneden açık bir mektup göndererek, tutuklu ayrılıkçılardan Jordi Sanchez’in kendi yerine seçilebilmesi için başka bir girişimde daha bulunulması çağrısı yaptı.

Puigdemont, geçen ay da Sanchez’i önerdi ancak İspanya Yüksek Mahkemesi, tahliye talebini reddetmiş ve tutuklu birinin başkanlık görevini yerine getiremeyeceğine hükmederek girişimi önledi.

Bu haber toplam 1120 defa okunmuştur
Katalonya Polis Şefi Yargılanacak Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2015 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans