Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tatlısu Ot Ve Kültür Festivali
05 Mart 2018 Pazartesi Saat 09:24

Tatlısu Ot Ve Kültür Festivali

Tatlısu Belediyesi tarafından geleneksel olarak düzenlene Ot Kültür Festivali’nin 3’üncüsü bugün köy meydanında yer aldı. Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Başbakan Tufan Erhürman’ın da katıldığı festivalde doğanın korunmasın

Tatlısu Belediyesi tarafından geleneksel olarak düzenlene Ot Kültür Festivali’nin 3’üncüsü bugün köy meydanında yer aldı.
Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Başbakan Tufan Erhürman’ın da katıldığı festivalde doğanın korunmasının önemine vurgu yapıldı.

Doğadan ve doğal beslenme alışkanlığını yaymak amacıyla gerçekleştirilen Tatlısu Ot Kültür Festivali’nin 3’üncüsü köy meydanında düzenlendi.
Tatlısu Belediye Başkanı Hayri Orçan açılışta yaptığı konuşmada, doğadan beslenme şekline dönmek ve sağlıklı beslenmenin önemine vurgu yapmak için söz konusu festivali düzenlediklerini anlattı.
Uluslar Arası festivaller Birliği Başkanı Atilla İpek de birlik olarak festivaller konusunda KKTC’deki belediyelere ellerinden gelen desteği vermeye çalıştıklarını belirtti.

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Erkut Şahali de Tatlısu’nun hem harnup festivali hem de ot festivali ile doğaya çağrı yaptığını söyleyerek, doğanın eskisi kadar cömert olmadığını ifade etti.
Kaybolmaya yüz tutan değerlerin korunması gerektiğini söyleyen Şahali, küresel ısınmanın arttığı günümüzde herkesin doğaya ve çevreye karşı daha duyarlı olması gerektiğini vurguladı.

Turizm Bakanı Fikri Ataoğlu da doğadan yetişen bitkilerin tüketilmesinin önemine değinerek, geçmişte olduğu gibi günümüz de de doğadan beslenmenin yeniden canlanması gerektiğini dile getirdi.
Bakan Ataoğlu, Doğal ve doğadan beslenmenin yeniden gündeme gelmesi için ellerinden gelen katkıyı yapacaklarını ifade etti.
Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Özyiğit de 20 yıl önce Tatlısu’da okul müdürü olarak görev yaptığını anımsatarak, beldenin o günlerden bugünlere çok geliştiğini ve güzelleştiğini anlattı.

Ülkeye, toprağa ve değerlere sahip çıkarak bugünlere gelindiğini dile getiren Özyiğit, bakanlık olarak kültürel etkinliklere daha fazla katkı koymaya çalışacaklarını söyledi.
Başbakan Tufan Erhürman da, Tatlısu bölgesi ve ot festivalinin başka türlü doğal beslenmenin, mutfak ve gastronominin mümkün olduğunu gösterdiğini söyledi.

Bölgede gerçekleştirilen Arkeolojik kazılara Belediye Başkanı Orçan’ın destek verdiğini ve bunun da beldenin turizm açısında gelişmesine katkı sağladığını vurgulayan Başbakan Erhürman, Mini Kıbrıs Müzesi ile bölgeye turist çekildiğini kaydetti.
Başbakan Erhürman, alternatif turizminden yaygın bir şekilde küçük işletme ve köylülerin de kazanabileceğini söyleyerek, gastronomi turizmi de bunlardan biri olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı da “Her yıl burada otla başlayıp harnupla bitiriyoruz her ikisi de bize doğanın bize bahşettiği değerler bu çok güzel bir zenginlik bunun değerini bilmek ve yaşamımızın bir parçası haline getirmek yönünde yapılan gayretler beni mutlu kılıyor” dedi.

Sağlıklı beslenmenin daha az et ve daha çok ot tüketmekten geçtiğine vurgu yapan Cumhurbaşkanı Akıncı, söz konusu beslenme alışkanlığının yaşam biçiminin bir parçası haline getirilmesi gerektiğini ifade etti.
Doğanın bahşettiği bitkilerden yararlanılması ve sağlıklı beslenmenin altını çizen Akıncı, “Bunu da yaşama geçtiğinin takipçisi olmamız gerekir. doğamızı tahrip ediyoruz yaptığımız bazı yanlışlar var, dolaysıyla yeni bir koalisyon oluştu yeni bir vizyon oluştu, hep birlikte doğamıza sahip çıkmak kültürümüze sahip çıkmak, geçmişimize sahip çıkmak geleceğimizde kurtarmak demektir.Daha ota dayalı bir beslenme sağlığımıza sahip çıkmak demektir” şeklinde konuştu.
Konuşmaların ardından festival doğada yetişen otlardan yapılan çeşitli yemeklerin ikram edilmesiyle devam etti.

Festivale katılan vatandaşlar da doğada yetişen otlardan yeterince yararlanılmadığını kaydederek, özellikle yeni neslin bu otları tanımadığı ve yeterince tüketmediğini kaydettiler.

Bu haber toplam 1152 defa okunmuştur
Tatlısu Ot Ve Kültür Festivali Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2015 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans