Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Erhürman: Bizim Cazibemiz Kimliğimizdir
04 Mart 2018 Pazar Saat 10:14

Erhürman: Bizim Cazibemiz Kimliğimizdir

Lapta Belediyesi, Hisarköy Kültür ve Spor Derneği ile Hisarköy Muhtarlığı tarafından organize edilen 8. Hisarköy Orkide Festivali başladı. Fesitvalin açılışına, Başbakan Tufan Erhürman, Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Özyiğit,

Lapta Belediyesi, Hisarköy Kültür ve Spor Derneği ile Hisarköy Muhtarlığı tarafından organize edilen 8. Hisarköy Orkide Festivali başladı.

Fesitvalin açılışına, Başbakan Tufan Erhürman, Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Özyiğit, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Erkut Şahali, Lapta Belediye Başkanı Fuat Namsoy, bazı Milletvekilleri ve vatandaşlar katıldı.

Açılış töreninde konuşan, Hisarköy Muhtarı Can Polat Şemi, festivalin amacının, Kıbrısa ve Hisarköye özgü orkide türleri ve doğanın korunması konusunda farkındalık yaratmak , bölgenin kültür ve ürünlerini tanıtmak olduğunu belirterek, festivalin gerçekleşmesine katkı koyan herkese teşekkür etti.

Lapta Belediye Başkanı Fuat Namsoy da, festivalin amacının, ülkenin özgün ekolojik  değerlerinden olan orkidelerin korunması ve tanıtılmasına yönelik farkındalık yaratılması olduğunu vurgulayarak , festivallerin, ülkedeki bölgesel , genel, özgün kültür ve ekolojik değerlerin  yaşatılmasında önemli olduğuna dikkat çekti.

Beldede,yıl boyunca,11 festival ve birçok etkinlik gerçekleştirdiklerini söyleyen Namsoy,  bölgede sürdürülebilir ekonomik kalkınmaya  katkı için her türlü desteği verdiklerini söyledi.

Lapta’da, bölge halkıyla işbirliği içinde  alternatif turizm modelleri  geliştirmeye çalıştıklaırnı kaydeden Namsoy, bu amaçla, geçen yıl Uluslararası Cittaslow Birliğine  katılım başvurusu yaptıklaırnı anımsattı.

Konuşmasında Yerel Yönetimler reformu  kapsamında , tüm belediyelerin,uzun yıllardır  çözüm bekleyen  yasal ve idari sıkıntıları olduğunu anımsatan Namsoy, bölgesel kalkınmanın sağlanmasında  yerel paydaşlara en yakın konumda olan ve yerinden yönetim ilkesinin gereklerini yerine getirmeye ehil olan Belediyelerin yadsınamaz bir önemi  olduğuna dikkat çekti.

Namsoy, Yeni hükümetin  yerel yönetimler reformunu ivedilikle gündeme alarak, özellikle kırsal kesim belediyelerinin  uzun yıllardır  kangrenleşen  sorunlarına çözüm önerileri  ortaya koymasını diledi.

Başbakan Tufan Erhürman da, 8’incisi bu yıl düzenlenen  Hisarköy Orkide Festivalina katılmaktan mutluluk duyduğunu ifade ederek, artık ülkede, bölgesel kalkınma  fikrinin ciddi şekilde tartışılması ve gündeme getirilmesi gerektiğini söyledi.

Lapta’dan,Yeşilırmağa kadar olan bölgenin, alternatif turizm, tarım ve yüksek öğrenimi de içerecek şekilde  farklı bir modelle planlanması gerektiğine vurgu yapan Erhürman, “Artık Girne, Lefkoşa ve Mağusada büyük oteller varsa Lapta’dan Yeşilırmağa , Bafradan Dipkarpaza kadar da  alternatif turizm vardır,  tarım vardır, yüksek öğretim vardır. Buraları Cittaslow’a dahil olmak durumundadır.Biz buralarda farklı bir turist ve turizm modeliyle hareket etmek zorundayız.”diye konuştu.

Erhürman Festivallerle başlayan bu  hamlenin,bölgesel  kalkınmaya ulaştırılmasıyla, ülkenin, kumar turizmiyle anılan bir yer olmaktan kurtulacağını söyledi.

Başbakan “bu şekilde kültürümüz, üretimimiz , insanımız ve doğamızla , başka bir turizm de mümkün , başka bir turizmle de var oluruz  diyebileceğiz”diye konuştu.

Ülkeye ait  değerlerden olan ve Hisarköy festivalinin sembolü olan orkidelere  bugün hala gerekli önemin verilmediğini de söyleyen Erhürman, festivallerin  sembollerinin el işleriyle diğer üretimlerle standlara taşınması ve festivallerin kimlikleriyle yaşamasının önemine vurgu yaptı.

“Bizim cazibemiz kumar değildir. Bizim cazibemiz  sanıldığı gibi sadece  deniz kum güneş de değil. Bizim  cazibemiz kimliğimizdir.  Cazibemiz olan kimliğimizi ne kadar  öne çıkarırsak , turizmde o kadar rekabet üstünlüğünü elde ederiz. O yüzden bu yöndeki çabalar son derece önemlidir.Çünkü biz kimliğimizle var olacağız  çünkü biz ürettikçe var olacağız “diyen Erhürman, bu bölgelerde  yerel yönetim ve muhtarlıklarla işbirliği içinde,  alternatif  bir bölgesel kalkınma  modeli yaratacaklarını kaydetti.

Sabah Orkide yürüyüşüyle başlayan etkinlikte, açılış konuşmalarının ardından , çeşitli halk dansları gösterileri ve konserler yer aldı, ayrıca kurulan standlarda, Kıbrıs türk kültürüne özgü yiyecek içecek el işi ve hediyelik eşya satışları yapıdı.

Festivalin 2’nci gün etkinlikleri ise, yarın sabah 10.00’da Orkideler Diyarına yürüyüşle başlayacak.

Birçok dans ve folklör gösterisi, konser ve yarışmaya ev sahipliği yapacak festival, yarın 16.30’da  sona erecek.

Bu haber toplam 1115 defa okunmuştur
Erhürman: Bizim Cazibemiz Kimliğimizdir Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2015 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans