Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Maldivler’De Siyasi Kriz
13 Şubat 2018 Salı Saat 09:21

Maldivler’De Siyasi Kriz

Maldivler'de Yüksek Mahkemenin siyasi mahkumları serbest bırakma kararının ardından başlayan siyasi kriz derinleşirken eski Devlet Başkanı Mamun Abdül Gayyum ve Yüksek Mahkemenin iki yargıcı hükümeti devirme planı yapmakla suçlandı

Maldivler’de Yüksek Mahkemenin siyasi mahkumları serbest bırakma kararının ardından başlayan siyasi kriz derinleşirken eski Devlet Başkanı Mamun Abdül Gayyum ve Yüksek Mahkemenin iki yargıcı hükümeti devirme planı yapmakla suçlandı.

Maldivler Devlet Başkanlığından yapılan açıklamada, Gayyum’un yetkililere ve yargıçlara rüşvet verdiği, isyanları teşvik ettiği, iki yargıçla “hükümeti devirmeye çalıştığı” kaydedildi.
Emniyet açıklamasında da gözaltındaki yargıçlardan birine ait çantada 215 bin dolar ile 10 bin dolar karşılığında rufiyaa ele geçirildiği, yine bir mahkeme yetkilisinin evinde yatağın altında yüklü miktarda nakit bulunduğu ifade edildi.

Gözaltındaki yetkililerin avukatları ve muhalefet liderleri, suçlamaları reddederek Devlet Başkanı Yamin Abdül Gayyum’un siyasi muhaliflerini zayıf düşürmek için olağanüstü halden faydalandığını savundu.

Yüksek Mahkeme, ay başında hapisteki muhalefet liderlerinin serbest bırakılmasına ve yargılamaların yeniden yapılanmasına oy birliğiyle karar vermişti. Mahkeme, Devlet Başkanı Yamin Abdül Gayyum’un en yakın müttefiklerinden Meclis Başkanı Abdullah Mesih Muhammed’in başkanlığının düşürülmesine destek verdiği için görevden alınan 12 milletvekilinin de göreve iadesine hükmetmişti. Vekillerin görevlerine dönmesiyle iktidardaki Maldivler İlerleme Partisi meclisteki çoğunluğunu yitirecekti.

Yamin Abdül Gayyum, mahkemenin kararının “yetki gaspı olduğunu” ve “ulusal güvenliği tehdit ettiğini” ileri sürerek kararı tanımayacağını açıklamıştı.

Hükümetin mahkeme kararını tanımamasının ardından ülkede halk sokaklara dökülmüş, hükümet karşıtı gösterilerde güvenlik güçleri ile protestocular arasında çatışmalar yaşanmıştı. Hükümet bunun üzerine ülkede 15 gün olağanüstü hal ilan etmişti.

Olağanüstü halin ardından eski Devlet Başkanı Mamun Abdül Gayyum, Gayyum’un ağabeyi ve Yüksek Mahkeme üyesi iki yargıç gözaltına alınmıştı.

Bu haber toplam 192 defa okunmuştur
Maldivler’De Siyasi Kriz Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2015 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans