Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Arap Parlamento Başkanları’Ndan İsrail Konusunda Öneri Geldi
11 Şubat 2018 Pazar Saat 19:50

Arap Parlamento Başkanları’Ndan İsrail Konusunda Öneri Geldi

Arap parlamento ve millet meclisi başkanları, Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanıyan ve büyükelçiliğini bu kente taşıyan devletlerle tüm ilişkilerin kesilmesi kararının uygulanması önerisinde bulundu. Mısır�

Arap parlamento ve millet meclisi başkanları, Kudüs’ü “İsrail’in başkenti” olarak tanıyan ve büyükelçiliğini bu kente taşıyan devletlerle tüm ilişkilerin kesilmesi kararının uygulanması önerisinde bulundu.

Mısır’ın başkenti Kahire’deki Arap Birliği Genel Sekreterliği merkezinde düzenlenen Arap parlamento ve millet meclisi başkanları konferansının ardından yapılan yazılı açıklamada, “Mart ayında yapılması planlanan Arap Birliği Zirvesi’nde Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıyan devletlerle ilişkilerin kesilmesi kararının uygulanmasının gündeme getirilmesi gerekiyor.” denildi.

Arap Birliği’nin 1980’de Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıyan devletlerle tüm ilişkilerin kesilmesi kararı aldığı, bu kararın 1990’da Bağdat ve 2000’de Kahire’de düzenlenen bazı zirvelerde de vurgulandığı hatırlatılan açıklamada, Filistin davasını destekledikleri ve ABD’nin Kudüs kararının karşısında yer aldıkları ifade edildi.

Üçüncüsü düzenlenen Arap parlamento ve millet meclisi başkanları konferansında 19 ülkenin resmi temsilcileri hazır bulunurken, Suriye’nin yanı sıra Irak ve Lübnan’dan ise katılım olmadı.

ABD Başkanı Trump, 6 Aralık 2017’de, Kudüs’ü “İsrail’in başkenti” olarak tanıdığını ve Tel Aviv’deki büyükelçiliğin Kudüs’e taşınması için Dışişleri Bakanlığına talimat verdiğini açıklamıştı.

Bu haber toplam 1101 defa okunmuştur
Arap Parlamento Başkanları’Ndan İsrail Konusunda Öneri Geldi Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2015 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans