Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hollanda, Büyükelçisini Resmen Geri Çekti
06 Şubat 2018 Salı Saat 11:40

Hollanda, Büyükelçisini Resmen Geri Çekti

Türkiye ile ilişkilerde neden olduğu krizi telafi etmeye yanaşmayan Hollanda, Ankara'ya dönüşü istenmeyen büyükelçisini resmen geri çekti. Hollanda Dışişleri Bakanlığı, TC Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Aile ve Sosyal

Türkiye ile ilişkilerde neden olduğu krizi telafi etmeye yanaşmayan Hollanda, Ankara’ya dönüşü istenmeyen büyükelçisini resmen geri çekti.

Hollanda Dışişleri Bakanlığı, TC Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’nın Mart 2017’de referandum çalışmaları için Türk vatandaşlarıyla buluşmalarını engellemesiyle başlayan krizin ardından, Türkiye’ye gelmesi istenmeyen Ankara Büyükelçisinin resmi olarak geri çekildiğini açıkladı.

Diplomatik kaynaklardan alınan bilgiye göre, Türkiye, krizden sonra Hollanda tarafına durumu telafi etmesi için bazı şartlar iletti. Ancak Hollanda, ilişkilerin normalleşmesi için beklenen adımı atmadı.
İki ülke arasında devam eden sorunun çözülmesi mümkün olmayınca, Hollanda hükümetinin büyükelçiyle ilgili böyle bir karar aldığı öğrenildi.

Diplomatik kaynaklar, Türk tarafının krizin patlak verdiği dönemde Hollanda’nın Ankara Büyükelçisi Cornelis Van Rij’in Ankara’ya dönmesini istemediğini muhataplarına ilettiğini hatırlattı.

Hollanda Dışişleri Bakanı Halbe Zijlstra da yazılı açıklamasında, son dönemde Türkiye ile Hollanda arasında diplomatik sorunların çözülmesi için yapılan görüşmelerden sonuç alınamadığını belirtti. Zijlstra, görüşmelere ara verildiğini ifade etti.

İki ülke, diplomatik temsilini karşılıklı olarak maslahatgüzar düzeyinde tutuyor.

Bu haber toplam 1400 defa okunmuştur
Hollanda, Büyükelçisini Resmen Geri Çekti Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2015 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans