Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Avrupa Birliği Ordu Kuruyor
14 Kasım 2017 Salı Saat 09:20

Avrupa Birliği Ordu Kuruyor

Avrupa Birliği'nin 23 üyesi ortak bir askeri savunma oluşturulması amacıyla ortak bir bildiriye imza attı. Mogherini, "Avrupa savunması için yeni bir sayfa açıyoruz" dedi. AB Konseyi'nden yapılan yazılı açıklamada, 23 ü

Avrupa Birliği’nin 23 üyesi ortak bir askeri savunma oluşturulması amacıyla ortak bir bildiriye imza attı. Mogherini, “Avrupa savunması için yeni bir sayfa açıyoruz” dedi.

AB Konseyi’nden yapılan yazılı açıklamada, 23 üyenin Yapılandırılmış Daimi İşbirliği için ortak bildiriye imza attığı, bildirinin AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi FedericaMogherini ve AB Konseyi’ne iletildiği kaydedildi.

Ortak bildirinin imzalanmasının, Yapılandırılmış Daimi İşbirliği’nin kurulumu için ilk resmi adım olarak nitelendirildiği açıklamada, ilk olarak Lizbon Anlaşması’nda yer alan daimi iş birliği yapısının AB üye ülkelerinin güvenlik ve savunma alanında birlikte çalışmasına imkan tanıyacağı belirtildi.

Daimi savunma işbirliği çerçevesinde isteyen ve kabiliyeti olan üye ülkelerin ortaklaşa savunma yeteneklerini geliştirebileceği bildirilen açıklamada, bu ülkelerin ortak projelere yatırım yapabileceği, ordularının gelişimine katkıda bulunabileceği ifade edildi.

AB Dış İlişkiler Konseyi’nin başkanlığını yapan Mogherini, konuya ilişkin açıklamasında, “Bugün Avrupa savunması için yeni bir sayfa açıyoruz” ifadesini kullandı.

Avrupa savunması için “tarihi bir gün” olduğunu kaydeden Mogherini, halihazırda üye ülkelerin daimi savunma işbirliği kapsamında 50’den fazla proje önerisinde bulunduğunu belirtti.

AB Konseyi’nin, 11 Aralık’ta gerçekleşecek Dış İlişkiler Konseyi’nde PESCO’nun kurulması kararını onaylaması bekleniyor.

Bu haber toplam 1150 defa okunmuştur
Avrupa Birliği Ordu Kuruyor Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2015 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans