Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
7 Ocak’Ta Seçim Var. Meclis, Erken Seçim Tarihine Onay Verdi
14 Kasım 2017 Salı Saat 09:20

7 Ocak’Ta Seçim Var. Meclis, Erken Seçim Tarihine Onay Verdi

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, erken genel seçimin 7 Ocak 2018 tarihinde yapılmasını öngören karar önerisini oy çokluğu ile kabul etti. Öneriye 38 kabul, 2 ret oyu verildi. Yasa önerisinin resmi gazetede yayımlanmasının ardından seçim ya

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, erken genel seçimin 7 Ocak 2018 tarihinde yapılmasını öngören karar önerisini oy çokluğu ile kabul etti. Öneriye 38 kabul, 2 ret oyu verildi.

Yasa önerisinin resmi gazetede yayımlanmasının ardından seçim yasakları başlayacak ve 7 Ocak’ta meclis yenilenecek.
Meclis Genel Kurulu’nda, Hukuk, Siyasi İşler ve Dışilişkiler Komitesi’nin gündemindeki “Cumhuriyet Meclisi Seçimlerinin Yenilenmesine İlişkin Karar Önerisi görüşüldü.

Hukuk, Siyasi İşler ve Dışilişkiler Komitesi Başkan Vekil Teberrüken Uluçay, karar önerisini okuyarak milletvekillerinin bilgisine getirdi.

DP Genel Başkanı, Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş, 7 Ocak’ta erken seçime gidilmesi halinde 2018 bütçesinin geçirilemeyeceğini belirterek, bunun da bazı alanlarda zamlara neden olacağını, Kamu Hizmeti Komisyonu’nun seçim yasakları nedeniyle de okullara müdür ve muavin atamayacağını kaydetti.

Denktaş, “bu seçimin sağlıklı bir seçim olup olmayacağı kesin değildir. Bu gelişmeler 2018’i olumsuz etkileyecek. İktidara kim gelirse gelsin bu olumsuzluklar iktidarı bastıracak. 2005’teki olumsuzluklar 2018’e de 2019’a da yansıyacak” dedi.

Denktaş, 2018 bütçesinin geçmesini engelleyeceği için erken seçimin 7 Ocak değil 4 Şubat 2018’de yapılmasını da önerdi.
Denktaş’ın bu önerisi oy çokluğu ile reddedildi.

CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman da bütçenin Meclis’te hızla görüşülmesini sağlamak için üzerlerine düşeni yapmaya hazır olduklarını, bunu defalarca açıkladıklarını belirtti.

Bütçenin geçmesi için Ekonomi Maliye ve Bütçe ve Plan Komitesi’nin toplanması çağrısı yapan Erhürman, Polis yasasının geçmesi için de çalışmaya hazır olduklarını söyledi.

Başbakan Hüseyin Özgürgün de 7 Ocak için hazırlıklarını sürdürdüklerini, bütçenin seçimlerden sonra geçebileceğini belirterek, bu noktadan sonra bütçenin seçimlerden sonraya kalması gerektiğini ifade etti.

“Birinci unsur halka gitmektir, gerisi halledilir” diyen Özgürgün, Ana muhalefet önerdi iktidar ortağı buna tamam dedikten sonra 7 Ocak’tan dönmeyeceklerini söyledi.

Özgürgün, Polis yasasının Bakanlar Kurulu’na geldiğinde Maliye Bakanı Denktaş’ın bütçesel anlamada geçirilmeyeceğini de belirterek, bunun üzerinde çalışmaya hazır olduklarını kaydetti.

TDP milletvekili Zeki Çeler de erken seçimden yana olduklarını kaydederek, parti olarak erken seçim önerisi verdiklerini hatırlattı.
Çeler, TDP olarak 7 Ocak tarihi için hazır olduklarını vurguladı.

CTP miletvekili Teberrüken Uluçay da Kasım ayında 2018 yılı bütçesinin hızlandırılmış bir şekilde görüşülmesinin sağlanabileceğini aktardı.

DP milletvekili Mustafa Arabacıoğlu da komite aşamasında seçim tarihine olumsuz oy verdiğini belirterek, “erken seçime ret oyu vermedik, seçimin 3 – 4 hafta ertelenmesinin gerekçelerini ortaya koyduk” dedi.

CTP milletvekili Ferdi Sabir Soyer de bütçenin geçirilmesinin önemine değinerek, seçimin hayırlı olmasını diledi.

Konuşmaların ardından Cumhuriyet Meclisi Seçimlerinin Yenilenmesine İlişkin Karar Önerisi için oylama yapıldı.

Genel Kurul seçimlerin yenilenerek 7 Ocak’ta yapılmasını38 kabul 2 ret oyuyla oyçokluğu ile kabul etti.

Bu haber toplam 1121 defa okunmuştur
7 Ocak’Ta Seçim Var. Meclis, Erken Seçim Tarihine Onay Verdi Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2015 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans