Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Zeytincioğlu: Straw’Un Görüşleri Vakfın Görüşleri İle Örtüşüyor
04 Ekim 2017 Çarşamba Saat 13:47

Zeytincioğlu: Straw’Un Görüşleri Vakfın Görüşleri İle Örtüşüyor

Türkiye İktisadi Kalkınma Vakfı Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, İngiltere eski Dışişleri Bakanı Jack Straw’un açıklamalarını değerlendirdi. Zeytinoğlu, Straw’un görüşlerinin vakfın yıllardır savunduğu görüşlerle örtüşür oldu

Türkiye İktisadi Kalkınma Vakfı Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, İngiltere eski Dışişleri Bakanı Jack Straw’un açıklamalarını değerlendirdi.

Zeytinoğlu, Straw’un görüşlerinin vakfın yıllardır savunduğu görüşlerle örtüşür olduğunu kaydetti.

Zeytinoğlu açıklamalarla ilgili, “Straw, Kıbrıs’ta çözüm sağlanmadan Güney’in, adanın meşru temsilcisi addedilerek Avrupa Birliği’ne üye yapılmasının büyük bir stratejik hata olduğunu belirtmiş. Bu tespit, bizlerin de yıllardır savunduğumuz görüş ile tamamen örtüşüyor” şeklinde konuştu.

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ni Avrupa Birliği üyesi yapan birliğin, Kıbrıs sorununu çözüme kavuşturma fırsatını kaçırdığına dikkati çeken Zeytinoğlu, “Kıbrıslı Rumlar daha sonraki çözüm çabalarını da engellediler ve uzlaşmaya yanaşmadılar. Bununla da kalmadı, Rum Yönetimi müzakere fasıllarının açılmasını veto ederek, Türkiye’nin Avrupa Birliği ile ilişkisine de zarar verdi” dedi.

Gelinen noktada, sadece iki seçenek olduğuna vurgu yapan Zeytinoğlu, Avrupa Birliği ve diğer uluslararası aktörlerin adada federal bir çözüm için Kıbrıslı Rumları ikna etmesi ya da adada iki ayrı devletin varlığının uluslararası toplumca kabul edilmesi gerektiğini söyledi.

Bu haber toplam 1246 defa okunmuştur
Zeytincioğlu: Straw’Un Görüşleri Vakfın Görüşleri İle Örtüşüyor Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2015 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans