Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Meclis Genel Kurulu 4
03 Ekim 2017 Salı Saat 09:11

Meclis Genel Kurulu 4

Süt Endüstrisi Kurumu 2017 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısı verilen aranın ardından görüşülmeye devam etti. Tasarı oyçokluğu ile onaylandı.

SÜT ENDÜSTRİSİ KURUMU 2017 MALİ YILI BÜTÇE YASA TASARISI OYÇOKLUĞU İLE ONAYLANDI

Lefkoşa, 2 Ekim 17 : Süt Endüstrisi Kurumu 2017 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısı verilen aranın ardından görüşülmeye devam etti. Tasarı oyçokluğu ile onaylandı.

Meclis Genel Kurulu’nda teknik arıza nedeniyle konuşması yarım kalan TDP Milletvekili Hüseyin Angolemli, aranın ardından çiftçinin ve hayvancının kendileri için çok önemli olduğunu vurgulayarak konuşmasını tamamladı.

HAMZAOĞULLARI

CTP Milletvekili Biray Hamzaoğulları ise, hükümete farklı zamanlarla konuyla ilgili soru sorup cevap alamadığını belirterek, yanlış beyanat veren hayvancılar olduğunu, süt kurumunun bütçesinin yarısının taşımacılığa gittiğini  kaydetti. Hamzaoğulları, kimsenin sorunlara çözüm bulmak için uğraşmadığını savundu.

Üreticiler için hiçbir şey yapılmadığını savunan Hamzaoğulları, oylarının ret yönünde olacağını belirtti.

TATAR

UBP Milletvekili Ersin Tatar ise, Süt Endüstrisi Kurumu’nun Meclis Genel Kurulu’nda konuşuluyor olmasının yerinde bir adım olduğunu belirterek, kurumun piyasada dengeleyici bir olduğunu söyledi.

Tatar, bu kurumda parayı iyi yönetecek kişilere ihtiyaç olduğuna işaret ederek istihdamlar konusunda çok titiz çalışılması gerektiğini belirtti.

ÇAVUŞOĞLU

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavuşoğlu, tarım konusunda farklı şeyler konuşulduğunu, Tarım reformu konusunda herkesin görüşüne baş vurulduğunu ve tarımın gideceği yolu hep birlikte belirleyeceklerini söyledi.

Tarım alanında verdikleri hizmetleri anlatan Çavuşoğlu, Süt Endüstrisi Kurumu’nun zaman zaman sütün toplanması, imalatçı azlığı, sütün fazlalığı gibi konularda sıkıntılar yaşandığını hatırlattı.

Süt konusunda çalıştay dahil farklı çalışmalar yaptıklarını ve her geçen gün daha iyi noktalara geldiklerini ifade eden Çavuşoğlu, sütün toplanmasıyla ilgili yapılan çalışmaları da anlattı.

Numune alımlarıyla ilgili şikayetlerin de gerçeği yansıtmadığını, bu işin kuralları olduğunu dile getiren Çavuşoğlu, üreticilerin sigortalanmasıyla ilgili de Çalışma bakanlığıyla işbirliği içerisinde çalıştıkların söyledi.

Çavuşoğlu, üreticilere verdikleri destek ve süspansiyonları anlatarak, süt konusundaki teminatlarla ilgili de istenen noktaya geldiklerini belirtti.
Çavuşoğlu konuşmasının sonunda milletvekillerinin sorularını da cevapladı.

SOYER

CTP Milletvekili Ferdi Sabit Soyer ise söz alarak, pastörize süt üretiminin arttırılması gerektiğini ve ülkedeki hellim ve sütün kalitesinin kötü olduğunu söyledi.

Kalitenin arttırılması ve kalite kontrolü konusunda devlete büyük görevler düştüğünü belirten Soyer, dondurma ithalatındaki artışın korkunç olduğuna işaret ederek teşvik sisteminin iç pazara yönelik kullanılmasını istedi.

Genel Kurul’da daha sonra tasarı madde madde görüşülerek bütünü oyçokluğuyla kabul edildi.

EK VERİLECEK

Haber: Arzu Köprülü

Bu haber toplam 1418 defa okunmuştur
Meclis Genel Kurulu 4 Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2015 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans