Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ktös’Ten Eylem Uyarısı
03 Ekim 2017 Salı Saat 09:11

Ktös’Ten Eylem Uyarısı

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası Genel Sekreteri Şener Elcil, Lefke Avrupa Üniversitesi ile imzalanan protokolün Atatürk Öğretmen Akademisi’ni kapatmaya yönelik olduğunu ileri sürerek, hükümetin kararı gözden geçirmesini talep etti.

ELCİL: “HÜKÜMET AÖA KARARINI GÖZDEN GEÇİRMELİ”

Lefkoşa, 2 Ekim 17 : Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası Genel Sekreteri Şener Elcil, Lefke Avrupa Üniversitesi ile imzalanan protokolün Atatürk Öğretmen Akademisi’ni kapatmaya yönelik olduğunu ileri sürerek, hükümetin kararı gözden geçirmesini talep etti. Elcil, “dayatmanın” devam etmesi durumunda Lefkoşa merkez okulları başta olmak üzere eyleme gideceklerini duyurdu.

Elcil yaptığı yazılı açıklamada, Atatürk Öğretmen Akademisi’nin “işgal edilmesine” göz yumulamayacağını ifade ederek, “Kıbrıs Türk toplumunun laik, demokratik karakterini değiştirmeye yönelik olarak Atatürk Öğretmen Akademisi’ni kapatmayı hedefleyen hükümet, bu iş için çalışan ve sendika düşmanlığından sabıkalı Lefke Avrupa Üniversitesi’ni seçmiştir” iddiasında bulundu.

Açıklamasında; “Milli Eğitim Bakanı Özdemir Berova ve Atatürk Öğretmen Akademisi Başkanı Hüseyin Yaratan eli ile yürütülen operasyona Öğretmen Akademisi’ni işgal ederek yayılmacı anlayışını ileriye taşıyan Lefke Avrupa Üniversitesi Rektörü Mehmetali Yükselen de var gücü ile destek vermektedir” ifadelerine yer veren Elcil, şu soruları sordu:

“Lefke’ye ekonomik ve sosyal katkı yaptığı için her fırsatta mangalda kül bırakmayan açıklamalar yazan Lefke Avrupa Üniversitesi yetkilileri Atatürk Öğretmen Akademisi’ni işgal ederek kime hizmet etmek istemektedirler? Özellikle TC vatandaşı 40 öğrenciye tam burs vererek Lefkoşa’da Atatürk Öğretmen Akademisi’nde kampüs açmanın Lefke ve yöresine ne katkısı olacaktır?”

Akademiyi kapatmaya yönelik imzalanan protokolün, Lefke Avrupa Üniversitesi’ne AÖA’yı işgal için zemin yarattığını ve kararın siyasi olduğunu ileri süren Elcil, şöyle devam etti:

“SESSİZ KALMAYACAĞIZ”

“Bilinmelidir ki imzalanan bu protokolü tanımıyoruz ve bununla ilgili yasaya aykırılık mahkeme aşamasındadır.  Yasalara aykırı olan ve Kıbrıs Türk toplumuna yapılan bu dayatma konusunda sessiz kalmayacağız. Devletin eğitim bütçesini yabancı uyruklu öğrencilere dağıtıp adamızın kuzeyini köle pazarına dönüştüren, çalışan ve sendika düşmanı Lefke Avrupa Üniversitesi’nin Atatürk Öğretmen Akademisi’ni işgal etmesine asla göz yummayacağız. Hükümetin bu hukuksuzluğu gözden geçirmesini talep eder, dayatmanın devam etmesi durumunda Lefkoşa merkez okulları başta olmak üzere eyleme gideceğimizi duyururuz.”

Bu haber toplam 1413 defa okunmuştur
Ktös’Ten Eylem Uyarısı Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2015 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans