Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Oksijen Tedavisi Kapanmayan Yaralara Çare Oluyor
24 Eylül 2017 Pazar Saat 01:49

Oksijen Tedavisi Kapanmayan Yaralara Çare Oluyor

Hastanın çelik bir kabin içerisinde, deniz seviyesinde atmosferik basınçtan daha fazla bir basınca maruz bırakılarak yüzde 100 oksijen solumasına dayanan "hiperbarik oksijen tedavisi", kapanmayan yaralara çare oluyor.

HASTANIN ÇELİK BİR KABİN İÇİNDE, DENİZ SEVİYESİNDE ATMOSFERİK BASINÇTAN DAHA FAZLA BİR BASINCA MARUZ BIRAKILARAK YÜZDE 100 OKSİJEN SOLUMASINA DAYANAN "HİPERBARİK OKSİJEN TEDAVİSİ", KAPANMAYAN YARALAR İÇİN ADETA MERHEM OLUYOR

GÜLHANE EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ YÖNETİCİSİ PROF. DR. GÜLÇELİK: "HİPERBARİK OKSİJEN TEDAVİSİ, KRONİK YARALARDA, DİYABETİK AYAK YARALARINDA VE İYİLEŞMEYEN YARALARIN YANINDA, İŞİTME KAYIPLARINDA, VURGUN TEDAVİSİNDE OLDUKÇA ETKİN VE OLUMLU SONUÇLAR VERİYOR"

SUALTI HEKİMLİĞİ VE HİPERBARİK TIP ANA BİLİM DALI BAŞKANI DOÇ. DR. ŞİMŞEK: "BEBEKLER, ÇOCUKLAR, YAŞLILAR HATTA ANNE KARNINDAKİ BEBEKLERİMİZE BİLE HİZMET VERİYORUZ. ANNE ADAYININ YAŞADIĞI BİR ZEHİRLENME, FETÜSÜ DE ETKİLİYOR. DOĞUM SONRASI NÖROLOJİK HASARLARIN OLUŞMAMASI İÇİN ANNE KARNINDA DA TEDAVİ GEREKİYOR"

Ankara, 22 Eylül 17 : Hastanın çelik bir kabin içerisinde, deniz seviyesinde atmosferik basınçtan daha fazla bir basınca maruz bırakılarak yüzde 100 oksijen solumasına dayanan "hiperbarik oksijen tedavisi", kapanmayan yaralara çare oluyor.

Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Su Altı Hekimliğinde oluşturulan hiperbarik oksijen tedavisi ünitesi, Türkiye'nin dört bir yanından gelen hastaların umudu oluyor.

Özellikle diyabete bağlı kapanmayan ayak yaraları, iyileşmeyen yaralar, kemik iltihapları, yanık, ani işitme ve görme kaybı, damar tıkanıklığına bağlı yaralar, soba ve tüp gaz zehirlenmeleri, vurgun, hava gaz embolisi ve yumuşak doku enfeksiyonu yaşayan hasta grupları, hiperbarik oksijen tedavisinden yararlanabiliyor.

Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yöneticisi Prof. Dr. Mehmet Ali Gülçelik, 2001'de kurulan Su Altı Hekimliğinin, Türkiye'nin alanında ilk ve önde gelen kliniklerinden birisi olduğunu söyledi.

Merkezin, kurulduğunda 2 oda ve tek kişilik bir kabinde hizmet verdiğini aktaran Gülçelik, "Dünyanın en modern kliniklerinden biri olduğunu söyleyebiliriz. Şu anda tek kişilik bir kabin ve 12 kişilik ayrı bir kabinde günde 8 saat hizmet veriyoruz. Merkezde kullanılan teknolojinin tamamı da yerli teknolojidir." dedi.

Türkiye'nin her yerinden hasta kabul ettiklerini belirten Prof. Dr. Gülçelik, "Hiperbarik oksijen tedavisi, kronik yaralar, diyabetik ayak yaraları ve iyileşmeyen yaraların yanında, işitme kayıplarında, vurgun tedavisinde oldukça etkin ve olumlu sonuçlar veriyor." ifadelerini kullandı.

"BASINÇ OPERATÖRÜ YETİŞTİRİYORUZ"

Su Altı Hekimliği ve Hiperbarik Tıp Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Kemal Şimşek ise oksijen tedavisini 17 hastalık grubu üzerinde uyguladıklarını bildirdi.

Özellikle kış aylarında karbonmonoksit zehirlenmelerine maruz kalanların kendilerine başvurduğunu ifade eden Şimşek, "Hastanemizin aynı zamanda akademik bir yönü de var. Basınç odası operatörü yetiştirme gibi Bakanlığın bize verdiği görevi de yerine getiriyoruz. Tek kişilik ve 12 kişilik kabinlerin olduğu makinelerimizle 24 saat hizmet veren bir merkeziz." diye konuştu.

Kemal Şimşek, her yaş grubundan hasta kabul ettiklerini dile getirerek, şöyle konuştu:

"Bebekler, çocuklar, yaşlılar, hatta anne karnındaki bebeklerimize bile hizmet veriyoruz. Anne adayının yaşadığı bir zehirlenme, fetüsü de etkiliyor. Doğum sonrası nörolojik hasarların oluşmaması için anne karnında da tedavi gerekiyor. Biz her hastaya belli bir saatte randevu veriyoruz. Yarası varsa onun öncesinde pansumanını yapıyoruz.

Tedavilerimiz genelde çok kişilik ünitelerde, 2 saate yakın sürüyor. Bütün hastalarımızın ayrı bir maskesi var. Her hastanın oksijeni de ayrı bir üniteden geliyor. Hastaların birbirlerine nefeslerinin bulaşması söz konusu değil."

Hiperbarik tedavisi için farklı branşlardan gelen hastaların 2 saat oksijen ünitesinde kaldıklarını belirten Doç. Dr. Şimşek, hastaların kapalı çelik kabinde kaldıkları sürede sıcak ve soğuk klimaların devreye girdiğini, sıkılmamaları için de hastalara film izlettiklerini kaydetti.

Şimşek, tedavi başladığı andan itibaren hastalarla birlikte bir uzmanın da kabinde yer aldığını aktararak, "Hastalarımız tedavi ünitesindeyken içeride uzman da bulunduruyoruz. Dalışları da dışarıda basınç operatörleri yapıyor. Kamera sistemiyle her hastanın yaptığı her hareketi hem iç yardımcı gözlemliyor hem de dışarıda basınç odası operatörü arkadaşlarımız kameradan gözlemliyor.

Telekomünikasyon sistemimizle de iletişim sağlıyoruz. Oksijen seviyesini, sıcaklığı ölçüyoruz. Basınç odasının kontrolünü her zaman yapıyoruz. Çok nadir olabilecek tehlikeli durumlara karşı da gerekli bütün kontrol sistemlerimiz mevcut. Hastanın konforu için elimizden ne geliyorsa yapıyoruz." şeklinde konuştu.

Kemal Şimşek, hastaların kabinde kaldıkları süre içerisinde tüm hareketleri ve basınç değerlerinin de kabin dışındaki basınç operatörü tarafından her saniye kontrol edildiğini belirtti.

HASTALIĞA GÖRE TEDAVİ

Basınç operatörü Burçin Gül, hastaların tedavileri planlandıktan sonra 2 saat basınç odasında kaldıklarını anlatarak, "Hastalıklarına göre uzun ve kısa süreli tedavileri olabiliyor. Basınç odası operatörü olarak biz onları ekran başında gözlemliyoruz. Hava basıncı kullanarak içeriyi basınçlandırıyoruz. İçerisi basınçlandıktan sonra 2 saat süren tedavimizi belli aralıklarla oksijen ve dinlenme olarak tamamlıyoruz." dedi.

DENİZ ALTINDA 10-15 METRE DERİNLİĞE EŞ BASINÇ

Oksijen tedavisinde hastalar kabin içine alındıktan sonra koltuklarına yerleştiriliyor ve dalış denilen işleme başlanıyor. Basıncı artırmak anlamına gelen dalışta istenen seviyeye ulaşıldığında, hastalar içeride bulunan oksijen dağıtım sistemini maske yardımıyla yüzde 100 oksijen alarak soluyor.

Hiperbarik oksijen tedavisi uygulamalarında hastaların büyük çoğunluğu normalde atmosferik basıncın 2-2,5 katı, yani deniz altında 10-15 metre derinliğe eş basınç altında oksijen soluyor.

Bu haber toplam 1697 defa okunmuştur
Oksijen Tedavisi Kapanmayan Yaralara Çare Oluyor Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2015 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans