Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mogherini: Türkiye Şu An İçin Aday Bir Ülkedir
06 Eylül 2017 Çarşamba Saat 13:11

Mogherini: Türkiye Şu An İçin Aday Bir Ülkedir

Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Slovenya'da düzenlenen 12. Bled Stratejik Forumu kapsamındaki bir panelde Türkiye'ye ilişkin açıklamalarda bulundu. Türkiye ile AB arasında

Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Slovenya’da düzenlenen 12. Bled Stratejik Forumu kapsamındaki bir panelde Türkiye’ye ilişkin açıklamalarda bulundu.

Türkiye ile AB arasında zaman zaman zorlu görüşmeler yapıldığını kaydeden Mogherini, ama bir şeyin çok açık olduğunu veher şeyden önce diyaloğun devam ettiğini ve müzakerelere ilişkin görüşmelerin devam ettiğini kaydetti.

Türkiye’nin şu an için aday bir ülke olduğunu belirten FedericaMogherini, kendilerinin AB’de, Türk yetkililerin de Türkiye’de bunun değişip değişmeyeceğine ilişkin bir iç tartışma yapabileceğini ancak şu an için Türkiye ile tam üyelik müzakerelerin sonlandırıldığı gibi bir durumun sözkonusuolmadığını vurguladı.

AB-Türkiye ilişkilerine hep üyelik müzakereleri kapsamında odaklanıldığına dikkat çeken Mogherini, “Bazen Türkiye’nin stratejik olarak bizim için önemli olan bölgede, Ortadoğu’da ve Akdeniz’de kilit bir oyuncu olduğunu unutma eğilimindeyiz. Hem bizim için hem de Türkiye için stratejik olan terörle mücadeleden, Kıbrıs ve Suriye’ye kadar farklı dosyalar üzerinde çalıştığımız bir ülke.” değerlendirmesinde bulundu.

Alman siyasilerin, Türkiye ile üyelik müzakerelerinin sonlandırılmasına ilişkin açıklamaları hakkında da seçim kampanyalarında söylenenlerin ötesine bakılması gerektiğini ifade eden Mogherini, önemli olan şeyin sonuç ve atılabilecek adımlar olduğunu belirtti.

AB ile Türkiye’nin zorlu birkaç yıl yaşadığını da anımsatanMogherini, “Gelecekte, Türkiye ve AB’deki seçim kampanyalarında söylenenlerin ötesine bakmamızı öneririm. Oturup ilişkilerimizin geleceğini tartışacağımız anı sabırsızlıkla bekliyorum” şeklinde konuştu.

Bu haber toplam 1298 defa okunmuştur
Mogherini: Türkiye Şu An İçin Aday Bir Ülkedir Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2015 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans