Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kıbrıs Konferansı'nda Daraltılan Beşli Toplantı Başladı
30 Haziran 2017 Cuma Saat 11:03

Kıbrıs Konferansı'nda Daraltılan Beşli Toplantı Başladı

Crans Montana’da devam eden Kıbrıs Konferansı’nda 5'li toplantı, 1.5 saat rötarla 19.30’da başladı.Toplantıya sadece liderler, müzakereciler ve garantör ülkelerin Dışişleri Bakanları ya da temsilcileri katıldı.

Crans-Montana, 29 Haziran 17 : Crans Montana’da devam eden Kıbrıs Konferansı’nda 5'li toplantı, 1.5 saat rötarla 19.30’da başladı.

Toplantıya sadece liderler, müzakereciler ve garantör ülkelerin Dışişleri Bakanları ya da temsilcileri katıldı.

İki gündür 5’li toplantılara 6 kişilik delegasyonlarla katılan taraflar, az önce başlayan 5’li toplantıya 2 üyeyle girdi.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in konferansa katılımından önce, sürecin çözüme doğru ivme kazanması amacıyla Kıbrıs Rum tarafının siyasi eşitlik ve etkin katılım konularında adım atması için yoğun bir diplomatik trafik yaşandığı ifade ediliyor.

Bu arada, BMGS’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide, toplantı öncesinde Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Rum liderle müzakerecilerle özel bir toplantıda bir araya geldi. BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Elizabeth Spehar da yer aldı.

Eide’nin iki liderle olağanüstü görüşme nedeni, müzakerelerde Kıbrıs Rum tarafının hiçbir konuda yeni bir açılım yapmaması, aksine konferansı teknik komite düzeyine indirmek için yaptığı öneri olduğu belirtiliyor.

Elde edilen bilgilere göre, temel sorun, siyasi düzeyde karar üreterek iki kurucu devletin eşitliğine dayalı yeni bir federal ortaklık kurulması prensibi yerine müzakereleri zamana yayma yönündeki ısrarlı tutum. BM yetkilileri, toplantının olumlu sonuçlanması yönünde yoğun gayret sarf ediyor.

Haber: Fezile A. Öksüz

Bu haber toplam 1107 defa okunmuştur
Kıbrıs Konferansı'nda Daraltılan Beşli Toplantı Başladı Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2015 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : info@kktcmedya.com | Yazılım: Doğru Ajans