Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kıbrıs Konferansı'nda İkinci Günün Ardından...
30 Haziran 2017 Cuma Saat 11:03

Kıbrıs Konferansı'nda İkinci Günün Ardından...

Kıbrıs'ta kapsamlı bir çözüme ulaşılması amacıyla BM'nin ev sahipliğinde İsviçre'nin Crans Montana kentinde dün başlayan Kıbrıs Konferansı'nda garantör ülke İngiltere iki öneri sundu. Türk tarafı önerilere açık o

İNGİLTERE ÖNERİ SUNDU, RUM TARAFI YARINA KADAR SÜRE İSTEDİ

CUMHURBAŞKANI AKINCI YARIN SAAT 09.00’DA EIDE İLE GÖRÜŞECEK

Crans-Montana, 29 Haziran 17 : Kıbrıs'ta kapsamlı bir çözüme ulaşılması amacıyla BM'nin ev sahipliğinde İsviçre'nin Crans Montana kentinde dün başlayan Kıbrıs Konferansı'nda garantör ülke İngiltere iki öneri sundu.

Türk tarafı önerilere açık olduğunu bildirirken, Rum tarafı ise cevap vermeyerek yarına kadar süre istedi.

Kıbrıs Konferansı çerçevesinde gerçekleşen ikinci 5’li toplantıda, sıkıntıların aşılıp ilerleme sağlanabilmesi için konuların bir paket anlayışıyla ilişkilendirilip ele alınması gündeme geldi.

Edinilen bilgiye göre, Kıbrıs müzakerelerindeki 6 başlığın tümünü kapsayan bir paket anlayışı fikri yanında, değişik başlıklardan seçilecek belli başlı konuları içerecek mini paket anlayışı masaya geldi. Öneriler garantör ülkelerden İngiltere tarafından masaya getirildi.

Türk tarafı her iki alternatife de açık olduğunu, Crans-Montana'ya kapsamlı çözüme gidebilmek için gelindiğini, siyasi karar verilmesini kolaylaştırabilecek bu yaklaşımları destekleyebileceğini ortaya koydu.
Rum tarafının ise bu önerilere olumlu cevap vermediği ve yarına kadar süre istediği öğrenildi.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'in de Crans Montana'ya geleceği yarın, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, İsviçre saatiyle 09.00'da Guterres'in Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide ile görüşecek.


Haber: Fezile A. Öksüz

Bu haber toplam 1107 defa okunmuştur
Kıbrıs Konferansı'nda İkinci Günün Ardından... Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2015 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : info@kktcmedya.com | Yazılım: Doğru Ajans