Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çipras'tan Avrupalı Liderlerle Telefon Diplomasisi
31 Mayıs 2017 Çarşamba Saat 12:03

Çipras'tan Avrupalı Liderlerle Telefon Diplomasisi

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras'ın ülkenin kurtarma paketi programında yaşanan anlaşmazlığa ilişkin Avrupalı liderle görüştüğü bildirildi.

YUNANİSTAN BAŞBAKANI ÇİPRAS, ALMANYA BAŞBAKANI MERKEL, FRANSA CUMHURBAŞKANI MACRON VE AB KONSEYİ BAŞKANI TUSK İLE TELEFON GÖRÜŞMELERİ GERÇEKLEŞTİRDİ     

Atina, 30 Mayıs 17 : Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras'ın ülkenin kurtarma paketi programında yaşanan anlaşmazlığa ilişkin Avrupalı liderle görüştüğü bildirildi.
     
Yunanistan Başbakanlık Ofisinden yapılan açıklamada, Çipras'ın Almanya Başbakanı Angela Merkel, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Donald Tusk ile bir dizi telefon görüşmesi gerçekleştiği belirtildi.     

Açıklamada Çipras'ın, Yunanistan'ın kamu borcunun hafifletilmesine ilişkin net bir çözüm çağrısında bulunduğu ifade edildi.     

Görüşmelerde, 15 Haziran'daki kritik Avro Grubu Toplantısı öncesi tarafların konuya ilişkin çalışmalara devam edilmesi üzerine fikir birliğine vardıkları kaydedildi.     

Yunanistan, 22 Mayıs'taki Avro Grubu Toplantısında kreditörleriyle kurtarma programı kapsamında yeni kredi diliminin serbest bırakılması için anlaşma sağlayamamıştı.     

Kurtarma paketi programına katılmak için Yunanistan'ın borcunun sürdürülebilir düzeye çekilmesini talep eden Uluslararası Para Fonu ile başta Almanya olmak üzere Avro Bölgesi ülkeleri arasında anlaşmazlık devam ediyor.     

Yunanistan, kreditörlerinden 315 milyar avroya ulaşan borcun yapılandırılması ve ülkenin sermaye piyasalarından borçlanabilmesinin yolunun açılmasını talep ediyor.     

Kreditörlere temmuzda 7 milyar avro geri ödemesi bulunan Yunanistan ve kreditörler için haziran ayındaki toplantı büyük öneme sahip.     

Bu haber toplam 1322 defa okunmuştur
Çipras'tan Avrupalı Liderlerle Telefon Diplomasisi Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2015 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans