Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Cezayir-Fas Çölünde Mahsur Kalan Suriyeliler Yardım Bekliyor
13 Mayıs 2017 Cumartesi Saat 12:10

Cezayir-Fas Çölünde Mahsur Kalan Suriyeliler Yardım Bekliyor

Suriye'de Beşşar Esed rejiminin saldırılarından kaçarak Cezayir'e sığınan 8 aile, Fas'a geçmek isterken sınırdaki çölde mahsur kaldı. 25 gündür aşırı sıcak, zehirli hayvanlar ve açlıkla mücadele eden aileler, kurtarılm

SURİYELİ 8 AİLE, CEZAYİR-FAS SINIRINDAKİ ÇÖLDE 25 GÜNDÜR MAHSUR KALDI

FAS'A ALINMAYAN AİLELER, ÇÖLDE SICAK, AÇLIK VE ZEHİRLİ HAYVANLARLA MÜCADELE EDİYOR

Ankara, 12 Mayıs 17 : Suriye'de Beşşar Esed rejiminin saldırılarından kaçarak Cezayir'e sığınan 8 aile, Fas'a geçmek isterken sınırdaki çölde mahsur kaldı. 25 gündür aşırı sıcak, zehirli hayvanlar ve açlıkla mücadele eden aileler, kurtarılmayı bekliyor.

Suriye’deki iç savaştan kaçan ailelerin dramı, göç ettikleri ülkelerde de devam ediyor. Cezayir’e sığınan, ancak zorlu yaşam şartları nedeniyle Fas'a geçmek isteyen 8 aile, iki ülke arasındaki çölde 25 gündür yaşam mücadelesi veriyor.

Aileler, Fas sınırına vardıklarında, sınır yetkileri tarafından ülkeye kabul edilmedi. Cezayirli yetkililer de Suriye'ye dönmelerine izin vermiyor.

Gündüz çölün aşırı sıcağına, gece de aşırı soğuğuna maruz kalan aileler, yılan ve akrep gibi zehirli hayvanlarla mücadele ediyor.

AA muhabirine internet üzerinden ses kaydı ve görüntü gönderen mağdurlardan 12 yaşındaki Hala Raed, "Burada çok yorulduk. Bize yardım edecek bir ülke arıyoruz. Çölde sıcaklara, fırtınalara, yılan ve akrep saldırılarına maruz kalıyoruz." diye konuştu.

Korkudan uyuyamadıklarını söyleyen Raed, "Çocuklar, büyükler herkes hastalanıyor. Gidin kime sorarsanız sorun. Herkes hastayım diyecektir. Bulduğumuz dikenli otları yakarak soğuklardan korunmaya çalışıyoruz." dedi.

Raed, "Bütün Avrupa ülkelerine ve Birleşmiş Milletler'e sesleniyoruz. Nerede bahsettiğiniz bu çocuk ve insan hakları?" ifadelerini kullandı.

AA'ya ulaşan görsellerde, ailelerin çarşaf ve bez parçalarını birbirine dikerek yaptıkları çadırları kullandığı, rüzgarın savurduğu kum nedeniyle gözlerini güçlükle açabildikleri, oldukça bitkin ve çaresiz oldukları anlaşılıyor.

"BİZİ BU ÖLDÜRÜCÜ ÇÖLDEN KURTARIN"

Şahir adlı bir baba, "Sizlere Fas-Cezayir çölünden sesleniyoruz. Bütün dünya ülkelerine sesleniyoruz. Bütün ülke liderlerine ve aralarında da Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a da sesleniyoruz, bizleri bu öldürücü çölden kurtarın." dedi.

Çocukların, kadınların ve yaşlıların yorgun düştüklerini vurgulayan Şahir, "Çocuklar çok kötü günler geçiriyor. Yiyecek ve içecekleri kalmadı." şeklinde konuştu.

Ses kaydında ismi anlaşılamayan bir çocuk da, şunları dile getirdi:

"Güneş bizi yaktı. Çocuklarınız böyle güneş altında kalsa kabul eder misiniz? Lütfen bizleri buradan ve güneşten kurtarın. Yoksa öleceğiz."
Bir anne de çok fazla yılan ve akrep olduğuna dikkati çekerek, acil yardım beklediklerini söyledi.

Bu haber toplam 184 defa okunmuştur
Cezayir-Fas Çölünde Mahsur Kalan Suriyeliler Yardım Bekliyor Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2015 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans