Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tc Dışişleri Bakanlığı’Ndan Agit Raporu Konusunda Açıklama...
19 Nisan 2017 Çarşamba Saat 08:23

Tc Dışişleri Bakanlığı’Ndan Agit Raporu Konusunda Açıklama...

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, AGİT Demokratik Kurumlar ve İnsan Hakları Ofisi’nin (ODIHR), AKPM Gözlem Heyeti’yle birlikte, Türkiye’de Anayasa değişikliğine yönelik 16 Nisan’da gerçekleştirilen halkoylaması ile ilgili dün yayım

Lefkoşa, 18 Nisan 17 : Türkiye Dışişleri Bakanlığı, AGİT Demokratik Kurumlar ve İnsan Hakları Ofisi’nin , AKPM Gözlem Heyeti’yle birlikte, Türkiye’de Anayasa değişikliğine yönelik 16 Nisan’da gerçekleştirilen halkoylaması ile ilgili dün yayımladığı İlk Bulgu ve Sonuçlar Raporu hakkında basın açıklaması yaptı.

Açıklamada, “16 Nisan halkoylaması sonrası ODIHR Heyetinin AKPM Gözlem Heyeti’yle birlikte yayımladığı İlk Bulgu ve Sonuçlar Raporu’nda ve basın toplantısında dile getirilen siyasi içerikli ve itham edici ifadeler üzüntüyle karşılanmıştır. Heyetin, Yüksek Seçim Kurulu’nun halihazırda TBMM’deki tüm partilerin temsilcilerini de içerdiğini gözardı ettiği görülmektedir. Halkoylamasının uluslararası standartların gerisinde kaldığı gibi bir yorum kabul edilemez” denildi.

TC Lefkoşa Büyükelçiliği’nden yapılan açıklamaya göre, Türkiye Dışişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan basın açıklaması şöyle:

“AGİT Demokratik Kurumlar ve İnsan Hakları Ofisi’yle ülkemizdeki seçim gözlemcilik faaliyetlerine yönelik uzun yıllardır işbirliğimiz sürmektedir. Bu kapsamda Türkiye’de 16 Nisan günü gerçekleştirilen halkoylaması için de davette bulunulmuş olup, Gözlem Misyonu’nun faaliyetleri için makamlarımız ülke genelinde her türlü işbirliğini göstermiştir. Türkiye’deki Anayasa değişikliğine yönelik halkoylaması, AGİT içinde örnek gösterilecek düzeyde yüzde seksen beşin üzerinde bir demokratik katılımla gerçekleşmiştir. Gözlem Misyonu’na, raporlarında maddi hatalardan ve yanlış yönlendirmeye yol açabilecek eksik bilgilere dayalı yorumlardan kaçınmaları yönünde daha önce de telkin ve tavsiyelerde bulunulmuştur. Bu bağlamda, 16 Nisan halkoylaması sonrası ODIHR Heyetinin AKPM Gözlem Heyeti’yle birlikte yayımladığı İlk Bulgu ve Sonuçlar Raporu’nda ve basın toplantısında dile getirilen siyasi içerikli ve itham edici ifadeler üzüntüyle karşılanmıştır.

Heyetin, Yüksek Seçim Kurulu’nun halihazırda TBMM’deki tüm partilerin temsilcilerini de içerdiğini gözardı ettiği görülmektedir. Halkoylamasının uluslararası standartların gerisinde kaldığı gibi bir yorum kabul edilemez.

Esasen halkoylamasının gerçekleştirilmesinden kısa süre önce AGİT Demokratik Kurumlar ve İnsan Hakları Ofisi Direktörü tarafından halkoylamasıyla ilgili siyasi içerikli beyanlarda bulunulması, bu heyetin Türkiye’ye önyargılarla geldiğini, nesnellik ve tarafsızlık ilkelerini dikkate almadığını göstermiştir. Sözkonusu ilk bulgular raporu da bu taraflı ve önyargılı yaklaşımın bir yansımasıdır.”

Bu haber toplam 187 defa okunmuştur
Tc Dışişleri Bakanlığı’Ndan Agit Raporu Konusunda Açıklama... Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2015 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans