Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Halk Oylaması Sonucuna İlişkin Açıklamalar
18 Nisan 2017 Salı Saat 08:42

Halk Oylaması Sonucuna İlişkin Açıklamalar

Avrupa Birliği (AB), Türk yetkilileri, halk oylamasıyla kabul edilen anayasa değişikliğinin uygulanmasında mümkün olan en geniş kapsamlı uzlaşıyı aramaya çağırdı.

AB KOMİSYONU BAŞKANI JUNCKER, AB DIŞ İLİŞKİLER VE GÜVENLİK POLİTİKASI YÜKSEK TEMSİLCİSİ MOGHERİNİ İLE AB KOMİSYONU'NUN GENİŞLEMEDEN SORUMLU KOMİSERİ HAHN'IN ORTAK AÇIKLAMASI:

"HALK OYLAMASININ YAKIN SONUCU VE ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİNİN KAPSAMLI SONUÇLARINA BAKARAK, TÜRK YETKİLİLERİNİ UYGULAMADA MÜMKÜN OLAN EN GENİŞ KAPSAMLI UZLAŞIYI ARAMAYA DAVET EDİYORUZ"

Brüksel, 17 Nisan 17 : Avrupa Birliği , Türk yetkilileri, halk oylamasıyla kabul edilen anayasa değişikliğinin uygulanmasında mümkün olan en geniş kapsamlı uzlaşıyı aramaya çağırdı.

AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ile AB Komisyonu'nun Genişlemeden Sorumlu Komiseri Johannes Hahn, halk oylaması sonucuna ilişkin ortak yazılı bir açıklama yaptı.

Sonucun not alındığının belirtildiği açıklamada, "usulsüzlük iddiaları" dahil Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı'nın Uluslarası Gözlem Misyonunu'nun değerlendirmesinin beklendiği kaydedildi.

Anayasa değişikliğinin ve özellikle de pratikteki uygulamasının, Türkiye'nin AB adayı bir ülke ve Avrupa Konseyi üyesi yükümlülükleri ışığında değerlendirileceği ifade edilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Türkiye'yi, Avrupa Konseyi'nin olağanüstü hale ilişkin de olmak üzere endişeleri ve önerilerini ele almaya teşvik ediyoruz. Halk oylamasının yakın sonucu ve anayasa değişikliğinin kapsamlı sonuçlarına bakarak, Türk yetkilileri uygulamada mümkün olan en geniş kapsamlı uzlaşıyı aramaya davet ediyoruz."

Bu haber toplam 149 defa okunmuştur
Halk Oylaması Sonucuna İlişkin Açıklamalar Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2015 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans