Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Özersay, Hükümetin Açıkladığı Yeni Turizm Teşviklerini Değerlendirdi:
16 Nisan 2017 Pazar Saat 11:36

Özersay, Hükümetin Açıkladığı Yeni Turizm Teşviklerini Değerlendirdi:

Halkın Partisi (HP) Genel Başkanı Kudret Özersay, hükümetin açıkladığı yeni turizm teşviklerinin, önümüzdeki dönemde Ercan-Türkiye arasındaki uçak biletlerinde yeni bir pahalılığa neden olabileceğini savundu.

“UÇAK BİLETLERİ DAHA DA PAHALI OLACAK”

Lefkoşa, 15 Nisan 17 : Halkın Partisi Genel Başkanı Kudret Özersay, hükümetin açıkladığı yeni turizm teşviklerinin, önümüzdeki dönemde Ercan-Türkiye arasındaki uçak biletlerinde yeni bir pahalılığa neden olabileceğini savundu.

Partiden yapılan açıklamaya göre, HP Turizm Çalışma Grubu, genel başkan Kudret Özersay ve genel sekreter Tolga Atakan’ın da katılımıyla Rehberler Birliği’ni ziyareti etti.

Turizm Çalışma Grubu’nda Ramadan Beysun, Hasan Karlıtaş, Özgür Vehit ve Ahmet Tokatlıoğlu yer alıyor.

“TARİFESİZ SEFERLE TURİST GETİRMEK CAZİP OLMAKTAN ÇIKACAK”

Ziyarette yaptığı konuşmada, turizmin bütünlüklü bir vizyon gerektirdiğini belirten Özersay, “Teşvik sisteminde bir değişikliğe gerek vardı, ona şüphe yok ancak bu, sektördeki tüm paydaşlara görüşleri sorularak yapılmalıydı. Hükümet aksaklıkları düzelteyim derken daha da bozuyor maalesef” ifadelerini kullandı.

Yeni sistemde tarifesiz uçuşlara verilen teşviklerin neredeyse yarı yarıya azaltıldığını, bu şartlarda tarifesiz seferle turist getirmenin cazip olmaktan çıkacağını kaydeden Özersay, “Yerine bir alternatif konulmadığı için de turist sayısında dikkate değer bir azalma yaşanabilecektir” dedi ve şunları söyledi:

“Tabi ki bir vizyon değişikliği olabilir, önceki sistem aynen devam ettirilmemeliydi ancak onun yerine turistlerin ülkeye getirilebilmeleri açısından bir alternatif konulmadı. Bu yeni sistem ya ülkeye gelecek turist sayısının önemli oranda azalmasına ya da halkın uçak biletlerine çok daha fazla para ödemek zorunda kalmasına neden olabilecektir.”

“KÜÇÜK DE BÜYÜK DE OLUMSUZ ETKİLENEBİLİR”

Açıklamada ayrıca, yeni teşvik sistemine göre tarifesiz uçak seferleriyle turist getirmek artık çekici olmaktan çıkacağı için turist getirmek isteyenlerin tarifeli seferlere yönelecekleri, dolayısıyla uçaklarda koltukları çok önceden kapatmak zorunda kalacakları, bunun da turistin ülkeye getirilmesinde sıkıntılara yol açabileceği belirtildi.

Büyük acentelerin, önceden çok sayıda koltuğu bir yolunu bulup kapatmaları durumundaysa bu kez küçük acentelerin bulacakları turistleri ülkeye getirmelerinin neredeyse imkansız hale geleceğine  dikkat çekilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Geriye kalacak az sayıda koltuğun fiyatının yükselmesi, hatta yaz dönemlerinde çok daha fazla artması kimseyi şaşırtmamalıdır. Yani küçük acenteler teşvikten hiç yararlanamayabilirler. Öte yandan bugün zaten Kıbrıs Türk Hava Yolları’nın batırılmasından sonra fiyat dengeleyici bir rol oynayamaması nedeniyle Türkiye’ye uçak biletlerinin çok pahalı olduğu biliniyor. Ancak bu yeni teşvik uygulamasına göre talep tarifeliye yöneleceğinden bilet fiyatları daha da artabilecektir. Bunun önüne geçmenin yolları tabi ki vardır ve göreve geldiğimiz zaman, bugünden hazırlamakta olduğumuz kapsamlı turizm politikalarımız çerçevesinde bu yöntemleri uygulamaya koyacağız.”

Bu haber toplam 1287 defa okunmuştur
Özersay, Hükümetin Açıkladığı Yeni Turizm Teşviklerini Değerlendirdi: Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2015 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans